Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Pieniądze dla KGW

wtorek, 11 grudnia 2018 15:34 / Autor: Marcin Prejs
Pieniądze dla KGW
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Gospodynie wiejskie uczyły się wypełniać wnioski o rejestrację ich kół. Rejestracja w ARiMR to jeden z warunków otrzymania rządowej dotacji.

Szkolenie w starostwie zorganizowało opoczyńskie biuro Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Bo to właśnie te agencje rolne na mocy ustawy obowiązującej od końca listopada rejestrować będą koła gospodyń, wyjaśnia Tomasz Kopera, kierownik ARiMR w Opocznie.

Bo zarejestrowane koła będą mogły liczyć m.in. na finansowe wsparcie ze strony państwa, podkreśla poseł Robert Telus, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak wyjaśnia Tomasz Kopera, rejestracja w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie jest obowiązkowa. Koła mogą funkcjonować na dotychczasowych zasadach. Jeśli jednak chcą dostać pieniądze z budżetu państwa, muszą się zarejestrować i spełnić jeszcze inne ważne wymogi.

Same wnioski to jednak nie wszystko. Koła będą musiały wystąpić do Urzędu Skarbowego o numer NIP, muszą też mieć konto bankowe, na które wpłyną rządowe pieniądze. KGW zobowiązane są także prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów lub pełną rachunkowość w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Muszą również raz do roku składać zeznanie CIT-8.

Spotkanie otworzyła Maria Barbara Chomicz, wicestarosta opoczyński. Cieszyło się ono dużym zainteresowaniem kół oraz przedstawicieli gmin.

Na pytania dotyczące rejestracji kół i ich dalszego funkcjonowania odpowiadali podczas spotkania pracownicy ARiMR-u i Urzędu Skarbowego. Powiat opoczyński to prawdziwe zagłębie KGW. W samej gminie Opoczno funkcjonuje ich 27 . Nic więc dziwnego, ze gospodynie wiejskie licznie wzięły udział w szkoleniu. Przed kołami trudne decyzje: czy funkcjonować na dotychczasowych zasadach, czy może przystać na warunki określone w ustawie i sięgnąć po państwowe dotacje. Na podjęcie decyzji KGW mają jeszcze dwa tygodnie.