Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

REGION

Czyste Powietrze - prawie 2000 wniosków

piątek, 14 grudnia 2018 13:27 / Autor: Weronika Chochoł
Czyste Powietrze - prawie 2000 wniosków
fot. pixabay.com (e-gabi)
Weronika Chochoł

W ciągu prawie trzech miesięcy Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjęły ponad 16 tysięcy wniosków w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Największe zainteresowanie Programem jest w województwie śląskim, gdzie złożono ponad 2 tysiące wniosków i mazowieckim – ponad 1800.

Cel programu:

Program Czyste Powietrze ma na celu wyeliminowanie możliwości spalania w gospodarstwach domowych najgorszej jakości paliw i wymianę przestarzałych, wysokoemisyjnych pieców na nowoczesne niskoemisyjne kotły z automatycznym podawaniem paliwa oraz pełną kontrolą procesu spalania. W sumie w puli jest 103 miliardy złotych. Wysokość wsparcia zależy od średnich miesięcznych dochodów na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Dzięki takim zasadom wsparcie trafi do najbardziej potrzebujących gospodarstw.

 – Celem Programu Priorytetowego Czyste Powietrze jest wyeliminowanie możliwości spalania w gospodarstwach domowych najgorszej jakości paliw i wymianę przestarzałych, wysokoemisyjnych pieców na nowoczesne niskoemisyjne kotły z automatycznym podawaniem paliwa oraz pełną kontrolą procesu spalania. Niestety, wielu właścicieli domów nie stać na tak duży wydatek. Dlatego powstał Program Priorytetowy Czyste Powietrze, żeby wspomóc finansowo tych mieszkańców, których sytuacja materialna nie pozwala w całości sfinansować wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków – mówi Anna Król Wiceprezes NFOŚiGW.

Dla kogo i na co?

Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Nie tylko tych istniejących, ale również powstających. Właściciele budynków istniejących mogą składać wnioski o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę pieca i prace związane z termomodernizacją swoich domów. Ci, którzy dopiero budują swoje domy mogą natomiast starać się o pieniądze na zakup źródła ciepła oraz starać się o pożyczkę na odnawialne źródła energii.

W ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze można otrzymać dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających wymagania określone w Programie. Wsparciu podlegają również inwestycje termomodernizacyjne związane z dociepleniem budynku (np. ścian, stropów, dachów) oraz wewnętrznych przegród budynków oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych. Dzięki dofinansowaniu można również wymienić i zamontować elementy stolarki zewnętrznej, przede wszystkim okna i drzwi.

Otrzymane w ramach programu pieniądze przeznaczyć można również na wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowejW ramach dotacji i pożyczki można również sfinansować potrzebną dokumentację projektową – audytu energetycznego, jeśli jest wykonany, projektów instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej lub źródła ciepła, czy np. ekspertyzy ornitologicznej.

Możliwe jest również zaciągnięcie niskooprocentowanej pożyczki, którą przeznaczyć można na instalację odnawialnych źródeł energii – kolektorów słonecznych oraz mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Spore zainteresowanie:

Do 3 grudnia Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjęły ponad 16 tysięcy wniosków. Największe zainteresowanie Programem jest w województwie śląskim, gdzie złożono ponad 2 tysiące wniosków i mazowieckim – ponad 1800. Coraz więcej osób dzwoni na infolinię, by poznać szczegóły Programu. Do tej pory odebrano już ponad 115 tysięcy telefonów.

 Program Priorytetow Czyste Powietrze potrwa do 2029 roku.