REGION
Jarosław Kaczyński w Starachowicach
Jarosław Kaczyński uczestniczył we mszy świętej w starachowickim kościele Wszystkich Świętych. W środę minęła 6. rocznicy śmierci Jadwigi, mamy lidera PiS.
- Przyjeżdżam tutaj, co roku 16 stycznia, w głębokiej wdzięczności za to, że pamięć o mojej mamie, że pamięć o moim bracie jest tutaj podtrzymywana. Że mamy tę mszę świętą, że są tablice upamiętniające. Co roku gromadzą się mieszkańcy Starachowic. Co już nie istnieje w ludzkim wymiarze, trwa w pamięci, w ludzkiej świadomości. Jestem przekonany, że w świadomości, która umacnia. Umacnia związek z tą ziemią, z naszą Ojczyzną - mówił Jarosław Kaczyński.
Mszy świętej, przewodził ksiądz Marek Bartosiński, proboszcz parafii Wszystkich Świętych. Były poczty sztandarowe Urzędu Miejskiego w Starachowicach i I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki, szkoły, do której uczęszczała Jadwiga Jasiewicz.
Prezesowi Prawa i Sprawiedliwości towarzyszyli m.in. poseł Krzysztof Lipiec i Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji oraz Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego.
Po liturgii odbyła się dalsza część uroczystości przed kościołem, gdzie wśród tablic Panteonu Pamięci Narodowej znajduje się ta dedykowana J. Kaczyńskiej, Honorowej Obywatelce Starachowic.
Jadwiga Kaczyńska z domu Jasiewicz, herbu Rawicz, urodziła się 31 grudnia 1926 r. w Starachowicach. Jej ojciec Aleksander był inżynierem budownictwa. W czasie okupacji niemieckiej była sanitariuszką, harcerką Szarych Szeregów w Starachowicach. Miała pseudonim "Bratek". Od 1944 r. pracowała na oddziale chirurgii starachowickiego szpitala. Należała do Sodalicji Mariańskiej. W 1946 r. ukończyła I LO w rodzinnym mieście, a 2 lata później wyszła za mąż za Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika AK, powstańca warszawskiego. W 1949 r. urodzili się synowie Lech i Jarosław. Ukończyła studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego i od 1953 r. pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i jako nauczycielka języka polskiego.
J. Kaczyńska zmarła 17 stycznia 2013 r. w Warszawie. Po Mszy św. pogrzebowej, sprawowanej w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, została pochowana w rodzinnym grobowcu na cmentarzu na Powązkach.
Jeszcze w styczniu 2013 r. Rada Miasta przyznała jej pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. W przeddzień pierwszej rocznicy śmierci, 16 stycznia 2014 r., w Panteonie Pamięci Narodu Polskiego na placu przed starachowickim kościołem pw. Wszystkich Świętych została odsłonięta tablica z inskrypcją: "Jadwidze Kaczyńskiej z wdzięczności za dar życia Prezydenta i Premiera RP - w I rocznicę śmierci - mieszkańcy Starachowic". 28 października 2016 r. jej imię nadano jednej z ulic w rodzinnym mieście.