REGION
Nadzwyczajnie o szpitalu w Kozienicach
Radni powiatu kozienickiego spotkają się jutro na nadzwyczajnej sesji w sprawie przyszłości szpitala w Kozienicach.
Najpierw radni zapoznają się z aktualną sytuacją placówki. Dyrektor lecznicy przedstawi też kierunki działań na najbliższy miesiąc. Z pewnością nie zabraknie emocji podczas dyskusji, w której wezmą udział także pracownicy szpitala, wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu, związki zawodowe i rada społeczna szpitala. Zapaść mają również konkretne decyzje. Radni będą głosować w sprawie natychmiastowego sporządzenia aktualnego planu naprawczego szpitala, natychmiastowego przeglądu stanowisk niemedycznych, natychmiastowej realizacji aktualnych elementów planu naprawczego z 2017 rok, w sprawie sporządzenia wariantów planu naprawczego dla placówki. Kluczowe wydaje się słowo "natychmiastowe" w przypadku większości z uchwał. Utworzony ma zostać także zespół ds. reagowania i opracowania działań naprawczych w kozienickim szpitalu.
Sesja rozpocznie się o godz. 15 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego przy ul. Kochanowskiego 28.
Przypomnijmy, że planami władz powiatu wobec lecznicy zaniepokojone są związki zawodowe w kozienickim szpitalu. Związkowcy zwrócili się w otwartym liście do mieszkańców ziemi kozienickiej o pomoc w ratowaniu szpitala. - Z wielkim niepokojem obserwujemy działania, jakie w chwili obecnej podejmują władze naszego powiatu, a które nieuchronnie zmierzają do oddania szpitala w ręce prywatnej spółki. W dniu 7 stycznia 2019 r. odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Powiatu Kozienickiego, na którym została zaprezentowana Grupa Nowy Szpital Holding S.A. W ramach proponowanych rozwiązań spółka ta ma wydzierżawić szpital na okres 30 lat i przejąć pełną kontrolę nad jego funkcjonowaniem. Z pieniędzy pozyskanych z dzierżawy powiat, jako organ założycielski, będzie mógł spłacać dług szpitala, ale jednocześnie utraci możliwość nadzoru nad tym co się będzie działo w szpitalu - czytamy w liście.
Największy niepokój budzi możliwość zamknięcia nierentownych oddziałów i priorytet zysku nad dobrem mieszkańców. Sygnatariusze listu informują, że w strukturach szpitala pod nowym zarządem nie będzie już laboratorium i apteki. To nie koniec. - Z chwilą przejęcia szpitala przez spółkę likwidacji ulegnie: Dział Kadr i Płac, Dział Księgowości, Dział Zamówień Publicznych i Zaopatrzenia, Dział Rozliczeń i Sprzedaży Usług Medycznych, Służba Techniczna, Dział Informatyczny, Dział Higieny. Szpitale działające w ramach grupy mają bowiem wspólną obsługę kadrowo-płacową, wspólny system zamówień i zakupów, wspólny system informatyczny. Około 200 pracowników kozienickiego szpitala może z dnia na dzień stracić pracę. Taki stan rzeczy rodzi daleko idący niepokój wśród personelu szpitala, czyniąc jego sytuację niepewną i pozbawioną wszelkich perspektyw - piszą związkowcy.
Na list odpowiedziały władze powiatu. W oświadczeniu czytamy, że "Zarząd Powiatu Kozienickiego w trosce o dobro pacjentów podejmuje rozmowy i działania mające na celu zapewnienie należytego bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu kozienickiego". Wśród możliwych rozwiązań pojawia się dzierżawa, czy przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego. Radni i zarząd odwiedzają też szpitale, które poradziły sobie z podobną trudną sytuacją finansową. - Oświadczamy, że wszelkie działania, jakie podejmujemy podyktowane są jedynie dobrem pacjentów kozienickiego szpitala. Decyzja o dalszym losie szpitala podjęta zostanie przez wszystkich Radnych Rady Powiatu Kozienickiego, dlatego też zależy nam na tym, by była ona przemyślana, rozsądna i odpowiedzialna - deklaruje zarząd powiatu.