Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

In vitro na Mazowszu?

wtorek, 26 lutego 2019 15:39 / Autor: Radosław Mizera
Prylarer/pixabay.com
Radosław Mizera

- Dzieckiem jest każda istota, od momentu poczęcia - przypomniał biskup radomski Henryk Tomasik, który odniósł się do inicjatywy radnych Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Chcą oni dofinansowania programu in vitro na Mazowszu.

Kolejny samorząd podejmuje dyskuję na temat programu in vitro. Tym razem przedstawiciele Sejmiku Mazowieckiego chcą wprowadzić dofinansowanie tej metody. Pilotażowy program ma kosztować dwa miliony złotych i ma być uzupełnieniem warszawskiego projektu - mówi radny z Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Strzałkowski:

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zapowiada zajęcie się pracami nad programem, gdy projekt oficjalnie wpłynie:

Pomysł nie zostanie poparty przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. Jak wskazuje Krzysztof Żochowski in vitro stało się tematem politycznym:

Poproszony o komentarz do inicjatyw radnych Koalicji Obywatelskiej biskup radomski Henryk Tomasik przypomniał list polskich biskupów, który w 2010 roku został napisany do ówczesnego prezydenta Polski Bronisława komorowskiego. Biskupi przestrzegali przed uchwaleniem ustaw dopuszczających rozwiązania prawne, które są nie do pogodzenia zarówno z obiektywnymi racjami naukowymi o początku biologicznego życia człowieka, jak też z jednoznacznymi wskazaniami moralnymi, płynącymi z Dekalogu i Ewangelii, które przypomina Kościół. Biskup Tomasik zwrócił uwagę, że metoda in vitro powoduje ogromne koszty ludzkie, jakie są z nią związane. Przywołał też m.in. artykuł 2 ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka, który mówi, że dzieckiem jest każda istota, od momentu poczęcia.

Przypomnijmy, że program wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców województwa mazowieckiego metodą naprotechnologii realizowany będzie do końca 2019 r. Program realizuje Mazowiecki Szpital Bródnowski i jest skierowany do mieszkańców województwa mazowieckiego w wieku 18–40 lat w przypadku kobiet oraz 18–65 lat w przypadku mężczyzn. Program przebiega dwuetapowo. Podczas pierwszego etapu prowadzona jest akcja informacyjna oraz rekrutacja uczestników. Drugi etap zakłada działania edukacyjno-diagnostyczne. Umowa na realizację programu została zawarta na 3 lata tj. na lata 2017-2019. W budżecie województwa mazowieckiego na realizację programu zostały zaplanowane środki finansowe w wysokości 297 959,04 zł. Do końca 2018 r. z programu skorzystały 72 pary. W efekcie udziału w programie w 2017 r. dwie uczestniczki zaszły w ciążę. W 2018 r. odnotowano trzy kolejne ciąże u uczestniczek programu.