REGION
W trosce o pamięć Żołnierzy Niezłomnych
Sylwia Jakubowska, Kamil Adamiec i Mateusz Lesiak zostali laureatami siódmej edycji konkursu "Żołnierze Wyklęci. Troska o pamięć i cześć" organizowanego przez Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Finał tegorocznej edycji konkursu dla uczniów szkół specjalnych odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jurkach.
Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć” organizowany jest z inicjatywy Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego. Główną ideą konkursu jest zwiększanie wiedzy na temat żołnierzy wśród młodzieży. Skierowany jest do podopiecznych szkół i ośrodków szkolno-wychowawczych głównie z ziemi grójeckiej. Zadaniem uczestników było przedstawienie sylwetek Żołnierzy Wyklętych. Trzy najlepsze propozycje przedstawione zostały podczas spotkania finałowego w Jurkach.
Sylwetki pięciu Niezłomnych zaprezentował Mateusz Lesiak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Mieście nad Pilicą. Opiekunem Mateusza Lesiaka jest Paweł Rek:
W finale zaprezentowała się również Sylwia Jakubowska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grójcu. W przygotowaniu swojej prezentacji o Danucie Siedzikównej "Ince" mogła liczyć na pomoc Moniki Soleckiej:
Wystąpił również Kamil Adamiec ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach.
Gospodarzem finału tegorocznej edycji konkursu był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Matki Jadwigi Wincenty Jaroszewskiej w Jurkach. - Warto stale poznawać historię Polski - przekonuje Monika Mikołajczyk i nie kryje dumy z tego, że organizatorem wydarzenia jest właśnie ośrodek w Jurkach:
Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Chodzi o to, by młodzież poznawała prawdziwą historię Polski, wielkich bohaterów, młodych ludzi, którzy po wojnie postanowili walczyć o suwerenną, niepodległą Polskę - mówi pomysłodawca konkursu:
- Musieliśmy walczyć o to, by Żołnierze Niezłomni odnaleźli godne i należne im miejsce w polskiej historii - mówi szef kancelarii premiera - minister Marek Suski:
Nagrodą dla laureatów będzie wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli ufundowany przez europosła Zbigniewa Kuźmiuka. Nagrody ufundowali również Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Kurator Oświaty czy Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objęli: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Wojewoda Mazowiecki oraz Mazowiecki Kurator Oświaty.
Finał konkursu poprzedził uroczysty apel na placu ośrodka w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odśpiewany został Hymn Państwowy, odczytany został Apel Pamięci, a cześć żołnierzom oddano również podczas salwy honorowej.
Konkurs jest dwuetapowy. Test wiedzy dla szkół ponadgimnazjalnych o organizacjach i uczestnikach podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1963, po którym odbędzie się uroczyste wręczenie nagród przewidziany jest na 25 marca w Białobrzegach. Medialnie konkurs "Żołnierze Wyklęci. Troska o pamięć i cześć" wspiera Radio Plus Radom.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/36508-w-trosce-o-pamiec-zolnierzy-niezlomnych#sigProGalleriac6bd9e621a