REGION
Staropolska fabryka żelaza
Duże zbiory odnalezione w archiwach pozwolą na opracowanie publikacji „Maleniec: staropolska fabryka żelaza”. Pieniądze na jej wydanie wyłoży Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu oraz Stowarzyszenie W Dolinie Czarnej otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego 2 tys. zł dofinansowania do publikacji „Maleniec: staropolska fabryka żelaza”. W książce znajdą się nigdy niepublikowane materiały archiwalne oraz ikonograficzne, w tym mapy, rysunki i szczegółowe opisy zakładów metalurgicznych funkcjonujących nad rzeką Czarna Maleniecka. Będą to m.in. materiały odnalezione w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, Archiwum Państwowym w Radomiu oraz Darmstadt, w tym szczegółowe opisy wielkich pieców w Kawęczynie i Cieklińsku, a także dokładne fabryki kos w Świnkowie i fabryki żelaza w Maleńcu, wyjaśnia Maciej Chłopek, dyrektor muzeum w Maleńcu.
Jak dodaje dyrektor, na podstawie odnalezionych materiałów można śmiało założyć, iż na przełomie XVIII i XIX wieku maleniecka fabryka była w tym czasie największym zakładem metalurgicznym na ziemiach polskich. Pracowało w niej łącznie 18 kół wodnych i szereg innych urządzeń produkcyjnych.