Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Genowefa, dziewica
Dziś jest: Piątek, 03 stycznia 2025

DIECEZJA RADOMSKA

Promocja niezwykle interesującej publikacji

wtorek, 31 grudnia 2024 07:21 / Autor: Radosław Mizera
Promocja niezwykle interesującej publikacji
Radosław Mizera

W siedzibie Międzynarodowego Centrum Wolontariatu w Radomiu odbyła się promocja publikacji naukowej pt. "Dziedzictwo Jana Pawła II jako marka narodowa?" autorstwa
Karoliny Podlewskiej, doktora nauk społecznych i byłego pracownika Centrum Myśli Jana Pawła II. W spotkaniu uczestniczył m.in. ks. Dariusz Kowalczyk, Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Karolina Podlewska przyznała, że zbierając materiały do publikacji, poznawała postać papieża-Polaka przez pryzmat osób, które na przestrzeni ostatnich lat brały udział w różnych badaniach opinii publicznej, prowadząc wywiady z ekspertami, oraz ze świadkami pontyfikatu Jana Pawła II. – Dlatego ta książka nie jest o papieżu, ale jest jego odbiciem w każdym z nas. I myślę, że jest to dobra taka perspektywa, że bardzo często wskazujemy na Jana Pawła II i na jego dziedzictwo, a nie zauważamy, że te treści są już w nas. My już je realizujemy, rozwijamy, być może czasami się z nimi kłócimy, kwestionujemy, ale to jest ważne, żeby zobaczyć co już jest, bo mam wrażenie, że dyskusja bardzo często wciąż odbywa się na zasadzie, co jeszcze możemy zrobić, jak spopularyzować tę postać – przekonywała dr Podlewska.

Z kolei ks. Dariusz Kowalczyk wyraził opinię, że Jan Paweł II – przynajmniej dla pokolenia dojrzałego i starszego oraz dla świata – był postacią planetarną. – Owszem, nie wszyscy się z nim zgadzali w niektórych kwestiach, natomiast wszyscy go słuchali. Był autorytetem nie tylko dla Kościoła katolickiego, nie tylko dla chrześcijaństwa, ale także dla świata i to autorytetem niezwykle cenionym. Teraz z punktu widzenia Polski, co zresztą widziałem wielokrotnie w różnych miejscach na świecie, papież Polak rzeczywiście wyniósł polskość do takiego planetarnego globalnego świata i to w dodatku w randze świętości – powiedział ks. Kowalczyk.

W spotkaniu uczestniczyła Paulina Skórnicka, która jest katechetką w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Radomiu. Przyznała, że z zainteresowaniem zapoznała się z definicją dziedzictwa.

Spotkanie promujące publikację było ostatnim w ramach realizowanego projektu „Festiwal JPII”. Pieniądze na jego realizację pochodziły z Budżetu Obywatelskiego Radomia.

Spotkanie prowadził Wojciech Sałek z Radia Plus Radom.