REGION
Śladem iłżeckiego garncarstwa
W czwartek 21 marca w Puszczy Iłżeckiej udostępnione zostaną dwie tablice o historii garncarstwa. To jedno z działań, mających na celu reaktywację ceramiki na tym terenie.
Iłża może być dumna z siedmiu wieków garncarstwa. Niestety tradycja ta ulega erozji. Pozostałości to kolekcja wyrobów z gliny w Muzeum Regionalnym w Iłży i zabytkowy piec garncarski. Leśnicy z Nadleśnictwa Marcule ruszają na pomoc. W czwartek o godz. 11 w lesie przy "Ostrowieckim gościńcu" odsłonięte zostaną tablice o historii garncarstwa. To tam właśnie kopana była glina - surowiec garncarzy. Po uroczystości (ok. godz. 12) w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Marculach Lucyna Kozłowska zaprezentuje niezwykłe wycinanki. Pani Lucyna wycina w papierze m.in. świętych. Spotkanie odbędzie się w luźnej atmosferze przy kawie i ziołowych herbatkach.
Dzień później w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Marculach przeprowadzone zostaną warsztaty ceramiczne. Wezmą w nich udział uczniowie szkoły podstawowej z Iłży. Zajęcia przewidziane zostały na trzy godziny lekcyjne. Uczniowie poznają rodzaje masy ceramicznej, właściwości wyrobów, rodzaje pieców ceramicznych. Prześledzą kolejne etapy wyrobu ceramiki. - Wspólnie, zaczniemy lepić iłżeckie garncarstwo od nowa - mówi Radosław Koniarz z Nadleśnictwa Marcule.
Wydarzenia te wpisują się w obchody Międzynarodowych Dni Lasu. W tym roku temat przewodni to „Lasy i edukacja”, a hasło - „Naucz się kochać lasy”. Zaprasza rzecznik RDLP w Radomiu Edyta Nowicka: