Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

REGION

"Perłowi" na miarę statuetki

piątek, 26 kwietnia 2019 20:30 / Autor: Monika Nowakowska
"Perłowi" na miarę statuetki
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Praca, determinacja i upór - to cechy, które łączą tych, którzy wzięli udział  w VIII Gali Konkursu Gospodarczego "Perła Powiatu". Najlepsi gospodarze, przedsiębiorcy i innowatorzy z terenu powiatu radomskiego zostali wyróżnieni statuetkami i dyplomami w konkursie organizowanym przez starostę radomskiego Waldemara Trelkę. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Imprezę uświetnili swoją obecnością szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski, wicemarszałek Senatu Adam Bielan oraz posłowie i parlamentarzyści.

Po długich i burzliwych obradach, Kapituła Konkursu orzekła jednogłośnie o wskazaniu tych najlepszych. Łatwo nie było, bo wysiłek i pogoń za osiągnięciem nowych, wyższych celów, wciąż inspiruje coraz większą rzeszę rolników i przedsiębiorców. Przewodniczącym Kapituły był starosta radomski Waldemar Trelka, który po raz pierwszy pełnił rolę gospodarza imprezy. - Trema jest, ale jest to element mobilizujący - mówi:

Konkurs Gospodarczy Starosty Radomskiego pn. „Perła Powiatu” jest okazją do wspierana działalności gospodarczej i rolniczej oraz promowania innowacyjnych przedsięwzięć i rozwiązań. Celem konkursu jest wyróżnienie produktów, firm oraz gospodarstw rolnych mających siedzibę na terenie powiatu radomskiego, a osiągających najlepsze efekty ekonomiczne.

- Powinniśmy wspierać wszystkich tych, którzy mają dobre pomysły, którzy je realizują, którzy są liderami lokalnych środowisk i bardzo się cieszę, że taki konkurs jest - mówi szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski:

Podobnego zdania jest wicemarszałek Senatu Adam Bielan:

Współzawodnictwo odbywa się w sześciu kategoriach: Mała Firma Roku, Firma Roku, Produkt Roku, Małe Gospodarstwo Rolne, Gospodarstwo Rolne oraz Produkt Roku.

W kategorii "Firma Roku" zwycięzcą okazała się firma "IREKS PROKOPOWICZ" sp.z.o.o. z Milejowic w gm. Zakrzew.

Środki wypiekowe produkowane przez IREKS GmbH pojawiły się na polskim rynku w 1991 roku. Jako jedne z pierwszych wprowadziły istotne zmiany w technologii produkcji pieczywa, a pionierem tych działań był Zbigniew Prokopowicz. Obecnie firma rozwija ofertę lodową Gelatop oraz uruchomiła mieszalnię ziaren. Wraz ze sprzedażą produktów prowadzą także doradztwo technologiczne. Firma zatrudnia 20 technologów piekarnictwai cukiernictwa. Szeroki asortyment produktów dostosowany jest do potrzeb piekarni rzemieślniczych i wielkich piekarni przemysłowych.

"Małą  Firmą Roku" został "DOORsystem" sp. J. Szwarczewski i Wspólnicy z Milejowic w gm. Zakrzew.

DOORsystem to prężnie rozwijający się producent drzwi zewnętrznych, metalowych, drewnianych oraz wewnętrznych, który swoje korzenie ma w rodzinnym biznesie w branży stolarki budowlanej. prowadzi hurtową dystrybucję drzwi wiodących marek na terenie osmiu województw. To właśnie ścisła współpraca z polskimi producentami, uzupełniona własną produkcją daje gwarancję stabilności i jakości. Fierma posiada własne zaplecze biurowo-magazynowe wraz z flotą samochodów dostawczych.

"Gospodarstwem Rolnym Roku" została farma Jana Pluty z Kozinek w gm. Zakrzew.

Jan Pluta zajmuje się produkcją roślinną i hodowlą trzody chlewnej. Specjalizuje się w uprawie zbóż, roślin strączkowych oraz hodowli trzody w systemie bezściółkowym i żywiona własną mieszanką. Średnia roczna sprzedaż tuczników to 800 sztuk. Gospodarstwo wyposażone jest m.in. w dwa ciągniki z osprzętem, wóz asenizacyjny i kombajn zbożowy. Chlewnia posiada wentylację i paszociąg. pan Jan jest nowoczesnym gospodarzem dbającym nie tylko o jakość swoich produktów, ale także o środowisko ograniczając nawozy i opryski. Zainwestował również w instalację fotowoltaiczną o mocy 10 KW. Zajmuje się także sprzedażą pasz dla zwierząt.

"Małym Gospodarstwem Rolnym" została farma Anny i Antoniego Kołodziejczyków z Dęby w gm. Przytyk.

Małżonkowie prowadzą ponad 18 ha gospodarstwo rolne, które przejęli od rodziców w 1984 roku. Specjalizują się w produkcji roslinnej i zwierzęcej, głównie w uprawie papryki pod osłonami. Łatwy w demontażu system ogrzewania, po zakończeniu rozsady, pozwala wykorzystać powierzchnię na produkcję towarową. Posiadają m.in. kombajn zbożowy, 3 ciągniki czy opryskiwacze oraz prasę rolującą i kostkującą. Stosują przyjazną dla środowiska technikę uprawy roslin o nazwie efektywne organizmy bazującą na preparatach zawierających pożyteczne mikroorganizmy.

"Produktem Roku" - "Betonowa Deska Tarasowa" - firmy "BETON-PLUS" z Owadowa w gm. Jastrzębia.

Betonowe deski tarasowe to elementy betonowe wyprodukowane w technologii wet-cast, które służą do wyłożenia tarasów oraz fasad budynków. szeroki wybór kolorów, faktur i wzorów daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Deski mogą być użyte do wykończenia całej elewacji budynku lub jej wybranego fragmentu. Dobrze komponują się z elementami architektury otoczenia i mogą stanowić funkcjonalną ozdobę budynku. Można je stosować we wnętrzach pomieszczeń. Produkty są innowacyjne dzięki zastosowaniu nowej mieszanki betonowej, która zwiększa wytrzymałość produktów.

Nagrodę Specjalną otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich "Płaskowskie raki' z Płaskowa w gm Jedlińsk. Jury doceniło popularyzację dziedzictwa kulturowego, aktywizowanie lokalnej społeczności, kultywowanie regionalnych tradycji oraz integrację mieszkańców wsi.

Galę uświetnił występ Zespołu Ludowego "Skaryszewiacy" oraz recital Ryszarda Rynkowskiego.