REGION
Stanisław Tępiński - zasłużony dla gospodarki
Stanisław Tępiński, założyciel Ceramiki Paradyż uhonorowany został Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Wyróżnienie z rąk minister Jadwigi Emilewicz odebrało 34 przedsiębiorców zasłużonych dla polskiej gospodarki. Okolicznościowe odznaki zostały przyznane im przez Prezesa Rady Ministrów.W gronie tym znalazł się opocznianin Stanisław Tępiński, który Ceramikę Paradyż zakładał 30 lat temu. – Kiedy odbierałem to wyróżnienie, czułem ogromną satysfakcję, bo znalazłem się w gronie znakomitych polskich przedsiębiorców – mówi Stanisław Tępiński.
Stanisław Tępiński przyznaje, że Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości, który odbierał z rąk minister tak naprawdę jest wyróżnieniem dla całego grona ludzi tworzącego na przestrzeni lat Ceramikę Paradyż. – Ten medal odbierałem w imieniu mojej załogi, którą przez 30 lat udało się stworzyć – mówił.
Stanisław Tępiński obecnie nie zarządza już bezpośrednio Ceramiką Paradyż. Robią to jego dzieci: Anna Tępińska-Marcinek i Adam Tępiński. Założyciel firmy życzy im, by nadal skutecznie rozwijali przedsiębiorstwo.
Ceramika Paradyż jest jednym z największych polskich producentów płytek ceramicznych. Firma zatrudnia około 1700 osób w pięciu zakładach produkcyjnych w Opocznie, Wielkiej Woli i Paradyżu. Firmę w 1989 roku założyli Stanisław Tępiński i Leszek Wysocki. Obecnie pełną kontrolę nad przedsiębiorstwem ma rodzina Tępińskich.
Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości jest polską odznaką okolicznościową ustanowioną uchwałą Rady Ministrów z 8 maja 2018 r. dla uczczenia 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego. Odznakę stanowi metalowy, posrebrzany medal w kształcie prostokąta, mający na stronie przedniej wizerunek orła białego w koronie, wokół którego umieszczone zostały wizerunki Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Hallera. W dolnej lewej części jest napis: „100-lecie odzyskania niepodległości”. Na stronie odwrotnej, w górnej części znajduje się napis: „To, co zdołały pokolenia tamte, dlaczego byście temu nie mogli podołać i wy?”, a w dolnej części wizerunek Legionów Polskich.
– Państwa wieloletnie zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego w wymiarze ekonomicznym i społecznym stanowi dzisiaj fundament rozwojowy naszego kraju. Zaś świadectwo, które dajecie swoją pracą, kształtuje postawy i wyobraźnię przyszłych pokoleń Polaków – gratulowała odznaczonym minister Emilewicz.