REGION
Nowoczesna prehistoria w Sławnie (Foto, Video, Audio)
W Sławnie w powiecie opoczyńskim otwarty został dziś Geopark. To nie lada gratka dla turystów, a zwłaszcza miłośników prehistorii. Można się przenieść bagatela 148 milionów lat wstecz.
Tego miejsca nie byłoby, gdyby nie naukowcy. Pomysł na Geopark powstał właśnie w wyniku ich badań, najpierw dr Adriana Kina, a po jego śmierci dr hab. Błażeja Błażejowskiego z Instytutu Paleologii Polskiej Akademii Nauk. - Skarby mamy tutaj, kompendium wiedzy na temat schyłku jury sprzed 148 mln lat. Mówimy tu o oknie tafonomicznym - okno na świat późnej jury. Odkryliśmy tutaj skamieniałości organizmów lądowych i morskich, zarówno kręgowców i bezkręgowców o nadzwyczajnym stanie zachowania. Ponad 90% skamieniałości zwierząt to są nowe gatunki dla nauki - powiedział nam Błażej Błażejowski.
Geopark jest wynikiem współpracy trzech środowisk: nauki, biznesu i samorządu. Stanowisko badawcze znajduje się bowiem na terenie kamieniołomu wapienia, należącego do firmy Nordkalk. Prezes Piotr Maciak:
Samorząd napisał projekt, dostał dofinansowanie, a dziś odbył się uroczysty finał. Wójt Tadeusz Wojciechowski kreśli jednak dalsze śmiałe plany. - To coś nowego. Pierwszy tego typu obiekt w województwie łódzkim. To jest początek i na pewno będą realizowane kolejne etapy, bo chcemy tę ofertę turystyczną rozbudować poprzez całoroczny zjazd narciarski na igielicie, poprzez wiele innych atrakcji. Jesteśmy na etapie przygotowania tych projektów.
- To miejsce, ten Geopark, jest właściwie jedyne w Polsce, unikat w skali Europy, a nawet świata. Tu będą na pewno odbywać się konferencje międzynarodowe, warsztaty. Widzę takie możliwości, że tu za 10-20 lat będą hotele i inne atrakcje turystyczne - powiedział Artur Bagieński, były wicemarszałek woj. łódzkiego.
- W 2013 roku miałem przyjemność uczestniczyć w rozmowie ze śp. Adrianem Kinem, który zapoczątkował te badania i całe przedsięwzięcie. Myślę, że to miejsce pięknie wpisuje się w aspekt turystyczny powiatu opoczyńskiego i gminy Sławno. Wczoraj uczestniczyłem w otwarciu pięknego kompleksu w gminie Żarnów w Miedznej Murowanej, dzisiaj kolejny dzień. Wspaniałe obiekty - powiedział starosta Marcin Baranowski.
Geopark będzie otwarty całą dobę. Będzie wyznaczony natomiast czas na zwiedzanie budynków na terenie parku.
Geopark w Sławnie jest jednym z elementów dużego turystycznego projektu, realizowanego przez miejscowy samorząd. Dzięki pieniądzom unijnym gmina zrewitalizowała centrum Sławna. Do dyspozycji jest oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa, skatepark, pumptrack, siłownie, place zabaw. Wybudowane zostały również parkingi. Cały projekt kosztował 10,5 mln zł. Gmina otrzymała unijne dofinansowanie o wartości 85% kosztów.
Gmina ma nadzieję, że Geopark stanie się hitem turystycznym. Pierwszy dzień może napawać optymizmem. Było bardzo dużo turystów i w dodatku chwalili nowe miejsce na mapie turystycznej regionu.
Właśnie w centrum Sławna odbył się pełen atrakcji piknik. Można było wziąć udział w licznych warsztatach np. paleontologicznych, geologicznych czy chemicznych. O dobrą zabawę muzyczną zadbał zaś zespół Playboys.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/38806-nowoczesna-prehistoria-w-slawnie#sigProGalleriae53e00f5d2