Radomskie
Biegowe upamiętnienie Traktatu Wersalskiego
Biegacze z długoletnim stażem i ci początkujący, dorośli i dzieci – wybiegli na szlak by upamiętnić setną rocznicę wydarzenia zwracającego Polsce wolność. W sobotę, 29 czerwca w Jedlni-Letnisku odbył się II Bieg Traktatu Wersalskiego.
Celem wydarzenia jest przypomnienie, ale również upamiętnienie wydarzenia, jakim było podpisanie Traktatu Wersalskiego. Był to główny traktat pokojowy kończący I wojnę światową, podpisany 28 czerwca 1919 roku przez Niemcy, mocarstwa Ententy, państwa sprzymierzone i stowarzyszone. - Traktat podpisany przez Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w Wersalu pod Paryżem przyczynił się do tego, że jesteśmy krajem wolnym – wyjaśnia Jerzy Chrzanowski – społeczny opiekun miejsc pamięci narodowej w Jedlni-Letnisku:
Dla uczestników przygotowana została trasa na dystansie trochę ponad 3,5 km, prowadząca ulicami Jedlni-Letniska. Start i meta znajdowały się przy stanicy żeglarskiej. - Dystans jest symboliczny, biegną nie tylko wprawieni zawodnicy, ale również dzieci i młodzież. Z pewnością bieganie i nauka historii idą w parze i to jest ważne – mówi Wincenty Korczak – wiceprezes stowarzyszenia "Biegiem Radom":
W biegu wzięło udział ponad dwudziestu uczestników, którzy startowali w trzech kategoriach:kobiet, mężczyzn i dzieci. Jak mówią, to dobra okazja żeby przypomnieć sobie fakty z historii Polski, a przy okazji aktywnie spędzić sobotnie popołudnie:
Inicjatywa narodziła się w ubiegłym roku w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Teraz Bieg Traktatu Wersalskiego prawdopodobnie wpisze się w harmonogram imprez gminy Jedlnia-Letnisko. -- Nie tylko zdobywa się tu wiedzę, ale również wyrabia się w sobie nawyk i chęć udziału w podobnych imprezach patriotycznych – zauważa wójt gminy Jedlnia-Letnisko -- Piotr Leśnowolski:
Zwieńczeniem uroczystości patriotycznych związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości będzie koncert rodziny Kaczmarków 14 lipca. Do udziału w wydarzeniu już teraz zaprasza wójt Piotr Leśnowolski:
Po zakończeniu biegu najlepsi uhonorowani zostali pucharami, a wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy udziału w wydarzeniu. Na zawodników czekały również przekąski z grilla. Biegacze minutą ciszy uczcili śp. Grzegorza Lasotę, ultramaratończyka, który zginął w minioną sobotę w wypadku samochodowym.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/38940-biegowe-upamietnienie-traktatu-wersalskiego#sigProGalleria93f098bb2e