Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Znana (nieznana) data budowy S12

środa, 17 lipca 2019 17:28 / Autor: Monika Nowakowska
Znana (nieznana) data budowy S12
foto: TV Sejm
Monika Nowakowska

Stan przygotowań budowy trasy na poszczególnych odcinkach oraz analiza wypadkowości były głównym tematem kolejnego, siódmego już posiedzenia Parlamentarnego Zespołu do Spraw Budowy Drogi Ekspresowej S12 - spotkaniu przewodniczył poseł Andrzej Kosztowniak.

- To było bardzo burzliwe i długie spotkanie - mówił poseł. - Opóźnienia, jeśli chodzi o wytyczenie S12 są, ale też są one mierzone raczej tygodniem, dwoma, czy najdalej trzema. Nie ma więc specjalnie obaw co do tego, jak to będzie wyglądało. [...] Rok 2021 to realny, w którym możemy przystąpić do jej budowy - dodał:

 

Starania o budowę drogi ekspresowej S12 na odcinkach: od granicy woj. łódzkiego do Puław trwają od ponad 10 lat. Realizacja tej inwestycji jest dla samorządowców bardzo ważna. Wpłynie nie tylko na ożywienie sytuacji gospodarczej na terenach położonych wzdłuż trasy, ale także umożliwi powstanie dogodnego połączenia wschód – zachód, jako optymalnej alternatywy dla układu autostrad A2 i A4. Nie bez znaczenia jest fakt, że równolegle do trasy S12 biegnie linia kolejowa, co tworzy podstawy transeuropejskiego korytarza transportowego.

Podczas dzisiejszego posiedzenia było wiele wątpliwości. Samorządowcy zadawali też wiele pytań. Nie wszystkie jednak doczekały się jasnych i klarownych odpowiedzi ze strony GDDKiA.

Poseł ziemi opoczyńskiej Robert Telus pytał przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministerstwa Infrastruktury o sens utrzymania istniejącej obwodnicy Opoczna, która po wybudowaniu ekspresówki będzie "martwą drogą":

- Jedynym wyjściem z sytuacji jest wybudowanie zjazdu z obecnej obwodnicy Opoczna na drogę wojewódzką. Wtedy to będzie miało sens - mówił poseł.

Głos w dyskusji zabrał także wójt gminy Kowala Dariusz Bulski. Włodarz pytał o optymalny termin wyboru przebiegu trasy S12. - Są trzy warianty jej przebiegu przez moją gminę. Jeden z nich przewiduje, że wyburzeniu musiałoby być poddane ok. 7 mieszkań:

Wiele wątpliwości miał także wójt gminy Gielniów Władysław Czarnecki. Chodzi o projektowany jeden z wariantów drogi ekspresowej o długości 2 km:

Obecny na posiedzeniu prezydent Radomia Radosław Witkowski zaproponował, że jako przewodniczący Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego na rzecz Budowy Drogi Ekspresowej S12, chciałby uczestniczyć w zespole podczas prac nad rekomendowanymi do budowy trasy wariantami:

Starosta radomski Waldemar Trelka jest zdania, że trasa S12 powinna być poprowadzona szlakiem wysuniętym na południe. Wybranie tego wariantu, wyeliminowałoby konieczność burzenia domów stojących na szlaku budowy trasy. Starosta pytał prezydenta Radomia, czy władze miasta też mają swoją wizję wytyczenia przebiegu szlaku:

Wytyczone trasy przebiegu S12 zostaną przekazane przez GDDKiA do ostatecznej konsultacji we wrześniu, najpóźniej w październiku br.