REGION
Enea szuka talentów
Rusza trzecia edycja Enea Akademii Talentów. W tym roku szanse na zdobycie grantów są w kategoriach: sztuka, nauka i sport.
Enea Akademia Talentów to propozycja dla uzdolnionych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz szkół, które stawiają na aktywne wspieranie uzdolnionej młodzieży.
W dwóch poprzednich edycjach programu Enea Akademia Talentów stypendia zdobyło aż czterdzieścioro uczniów. Wśród nich są młodzi ludzie trenujący sporty walki i lekkoatletykę, pasjonaci historii i matematyki, konstruktorzy i programiści, muzycy, miłośnicy rysunku, tańca czy fotografii.
- Enea Akademia Talentów to z jednej strony program stypendialny skierowany do młodych i utalentowanych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, których nagradzamy stypendiami w wysokości 3 tysięcy złotych, ale również projekt grantowy skierowany do szkół podstawowych, ponadpodstawowych, fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych, instytucji kultury, które realizują ciekawe autorskie projekty edukacyjne. Mamy tutaj do zdobycia grant w wysokości 10 tysięcy złotych - mówi Joanna Sobótka-Klimczak z Fundacji Enea.
W projekcie edukacyjnym mogą brać udział uczniowie oraz szkoły i organizacje z tych obszarów Polski, na których Grupa Enea jest szczególnie aktywna biznesowo. To przede wszystkim województwa północno-zachodnie, a także okolice Kozienic, Połańca, Białegostoku i Łęcznej na Lubelszczyźnie.
- Projekt powstał trzy lata temu. Szukamy ludzi młodych z pasją, którzy chcą się rowzijać w życiu - mówi Marcin Łukasiewicz, wiceprezes zarządu ds. pracowniczych Enea Wytwarzanie.
Dorota Stępień, wiceburmistrz Kozienic podkreśla, że gmina stale wspiera uzdolnionych uczniów.
Aleksandra Wilczek i Sandra Kocyk mówią, że taki grant może pomóc w rozwoju ich kariery.
Zainteresowani mogą zgłaszać się od 1 października do 31 października 2019 roku. Aplikowanie możliwe jest poprzez stronę internetową: www.enea.pl/pl/akademiatalentow. Spośród zgłoszeń jury wybierze maksymalnie 36 uczniów i 20 organizacji kwalifikujących się do drugiego etapu. W nim uczniowie będą musieli przygotować zadanie w formie filmiku, w którym pokażą jak wykorzystają swoje stypendium. Zadanie to powinno inspirować innych do ubiegania się o stypendia.
Najlepsi zostaną wybrani przez grono jury poszerzone o przedstawicieli świata nauki, sztuki i sportu oraz w toku głosowania internautów. Zwycięzców - uczniów oraz szkoły i organizacje poznamy 29 stycznia 2020 r.