Mazowsze
Czym żyje Samorząd Mazowsza?
Problemy z finansowaniem szpitali, szkolenia dla kierowców, debata studentów z samorządowcami czy kolejne umowy dla samorządów - to tylko niektóre wydarzenia, jakie miały miejsce w pierwszych dniach listopada w województwie mazowieckim.
SZPITALE
Sytuacja jest tragiczna – tak o kondycji szpitali w województwie mazowieckim mówi marszałek Mazowsza, Adam Struzik. Jak twierdzi marszałek sytuacja placówek medycznych znacząco zaczęła się pogarszać od momentu wprowadzenia w 2017 roku ustawy o sieci szpitali. Rozwiązania ustawowe wymuszają podwyżki płac, za którymi nie idą zwiększone wyliczenia wartości procedur medycznych – mówi Adam Struzik.
Mamy problemy finansowe i organizacyjne – mówi Izabela Marcewicz-Jendrysik, dyrektor warszawskiego szpitala dla dzieci.
Straty jakie musiały ponieść w tym roku samorządy w związku z sytuacją finansową szpitalach w stosunku do poprzedniego roku wzrosły minimum dwukrotnie. Pogarszającą się sytuacje w służbie zdrowia potwierdził też raport Najwyższej Izby Kontroli.
SZKOLENIE
Blisko 400 kierowców z województwa mazowieckiego powyżej 55. roku życia wzięło udział w pilotażowym programie szkoleń na Torze Modlin. Pod koniec tego miesiąca zakończą się także szkolenia dla osób w wieku od 18-24 lat, w których weźmie udział ponad 300 osób. Celem kursu jest przygotowanie uczestników do jazdy w trudnych warunkach – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Te szkolenie daje nam dużo do myślenia – mówi Aleksandra Rybaczyk, uczestniczka szkolenia
Program powstał z inicjatywy samorządu województwa mazowieckiego. Sfinansowanie szkoleń to efekt porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.
DEBATA
Studenci debatują z samorządowcami. Politechnika Warszawska wraz z Samorządem Województwa Mazowieckiego zorganizowały debatę skierowaną do uczniów i studentów. Dzięki panelom dyskusyjnym młodzież zdobędzie praktyczną wiedzę w kwestii "Różnych wymiarów samorządu". - Chcemy przekazać młodym ludziom fundamentalne zasady samorządności - mówi marszałek Mazowsza Adam Struzik.
Młodzież, która zebrała się na debacie, podkreśla, że warsztaty pozwolą im zrozumieć ideę samorządu.
DOTACJE Z UE
Ponad 18 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Zawad, Legionowa i Brwinowa. Dzięki unijnemu wsparciu w miejscowości Zawady w gminie Liw powstanie elektrociepłownia na biogaz. W Legionowie i w gminie Brwinów wybudowane zostaną drogi rowerowe. Decyzje o przyznaniu dotacji podjął zarząd województwa mazowieckiego. Cieszę się tych projektów – mówi członek zarządu województwa, Elżbieta Lanc.
Elektrociepłownia, która powstanie w miejscowości Zawady, będzie produkować energię elektryczną i cieplną wytwarzaną ze źródeł odnawialnych, czyli z odpadów z rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego – mówi Jan Pajek, wiceprezes polskiej grupy biogazowej.
Na terenie gminy Brwinów wybudowanych zostanie ponad 6,5 kilometra ścieżek rowerowych – mówi burmistrz gminy, Arkadiusz Kosiński.
Dotychczas w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, ogłoszono ponad 170 konkursów i naborów pozakonkursowych, w ramach których beneficjenci z Mazowsza uzyskali ponad 6 miliardów złotych dofinansowania.
KONFERENCJA
Nowa Perspektywa – nowe wyzwania dla inteligentnej specjalizji województwa mazowieckiego – pod takim tytułem odbyła się konferencja prasowa organizowana przez urząd marszałkowski województwa mazowieckiego. Głównymi tematami konferencji były innowacyjne rozwiązania w wybranych sektorach gospodarki województwa, kierunki rozwoju innowacyjności po 2020 roku i zrównoważona polityka przemysłowa. Chodzi o to, żeby wykorzystać wszystkie atuty jakie posiada nasze województwo – mówi marszałek województwa, Adam Struzik.
Mazowsze ma duży potencjał naukowo badawczy, stąd nasze cztery inteligentne specjalizacje.
Pozycja Mazowsza w kontekście programów badań innowacji radykalnie wzrosła w ostatnim okresie – mówi Zygmunt Krasiński, dyrektor krajowego punktu kontaktowego pogramów badawczych Unii Europejskiej.
Przypomnijmy, że trwają negocjacje dotyczące wieloletniej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027
OBRONA WOJEWÓDZTWA
Marszałek Mazowsza liczy, że nowi parlamentarzyści obronią integralności województwa. Prawo i Sprawiedliwość przed październikowymi wyborami zapowiadało podział Mazowsza. Prezes partii Jarosław Kaczyński tłumaczył to zawyżaniem dochodu mieszkaniowego przez stolicę. Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej i Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego zostali wybrani do prezydium Sejmu. Natomiast Michał Kamiński z Unii Polskich Demokratów został wybrany do prezydium Senatu. Wszyscy są z regionu Mazowsza i jak podkreśla marszałek Adam Struzik, wielokrotnie zapowiadali swoją aktywną działalność na rzecz województwa.
Wolę, aby o przyszłości regionu decydowała merytoryczna dyskusja, a nie chęć władzy - powiedział radny Mazowsza Wojciech Zabłocki z PiS.
19 listopada planowana jest sesja Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Podczas spotkania radni będą dyskutować nt. przyszłości regionu.
LIDER ZMIAN
Kolejni laureaci konkursu „Lider zmian” odebrali dzisiaj statuetki. Celem plebiscytu jest docenienie ciekawych i wartościowych inicjatyw, które zmieniają życie każdego dnia – mówi Mariusz Frankowski, dyrektor mazowieckiej jednostki wdrażania programów unijnych.
Ta statuetka Lidera Zmian idealnie pasuje do naszej strategii – mówi laureat nagrody, Tomasz Gondek z firmy SensDX.
Nagrody Lidera zmian przyznano w czterech kategoriach: samorząd, firma, nagroda internautów i nagroda specjalna z okazji 15-lecia Polski w Unii Europejskiej.