Kozienice
E-recepty w praktyce
Od 8 stycznia lekarze mają obowiązek wystawiania elektronicznych recept, które mają ułatwić życie pacjentom. Jednak jak to wygląda w praktyce?
W dużym skrócie e-recepta to elektroniczna wersja recepty papierowej. - Pacjent może otrzymać ją na trzy sposoby: mailem, sms-em, lub poprzez wydruk informacyjny - wyjaśnia dyrektor “Przychodni Kozienickich” Adam Sękulski.
Wystawianie e-recept sprawia problem niektórym lekarzom, zwłaszcza tym starszym. Z tego powodu pacjenci wciąż mogą opuścić gabinet z receptą papierową. - Ja pozostawiłem pracownikom dowolność – przyznaje Adam Sękulski:
Jak się również okazuje, cyfryzacja nie zawsze wpływa na usprawnienie pracy. Dyrektor przychodni w Kozienicach wskazuje na brak jednolitego systemu:
Zmiany wydłużyły pracę lekarzy, ale przyspieszyły farmaceutów, którzy są zadowoleni z recept w wersji elektonicznej:
Natomiast wśród pacjentów zdania są podzielone:
Zmiany wprowadzane w służbie zdrowia w założeniu mają poprawiać życie pacjentom, jednak żeby faktycznie tak było muszą być one przemyślane i dobrze realizowane. Choć początki często bywają trudne należy mieć nadzieję, że zarówno pacjenci jak i lekarze doczekają się jednolitego i sprawnego systemu obsługi pacjenta.