Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 25 listopada 2024

Kozienice

Wolność wyszła także z Kozienic

środa, 11 listopada 2020 11:00 / Autor: Kamil Zapora
Wolność wyszła także z Kozienic
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Koncert zespołu Mazowsze, piknik historyczny, czy... loty biało-czerwonym balonem - tak miały wyglądać tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Kozienicach. Niestety pandemia wszystko zmieniła. Jednak nie forma, a pamięć jest w tym dniu najważniejsza. Pamięć o bohaterach, którym zawdzięczamy wolność. Bohaterach, którzy na front walki o Niepodległość ruszyli rónież z Kozienic.

Gmina Kozienice miała otrzymać dotację z Ministerstwa Obrony Narodowej na zorganizowanie niezapomnianych uroczystości z okazji sto drugiej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Mówi burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski.

Mimo wszystko w środę 11 listopada przy kwaterze poległych Legionistów spotkały się delegacje Gminy Kozienice i Powiatu Kozienickiego. Zebrani złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobach osób, których z tym miastem nie związała tylko śmierć, ale też ważna część ich życia. Mówi Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych:

Następnie wszyscy udali się do kościoła Św. Rodziny, gdzie została odprawiona msza za Ojczyznę. Mszę sprawował ks. dziekan Władysław Sarwa. Przypomniał słowa dwóch wielkich Polaków – Karola Wojtyły i kardynała Stefana Wyszyńskiego:

W Kozienicach znajdują się dwa miejsca związane z odzyskaniem Niepodległości. Oprócz kwatery Legionistów, na rogu ulic Warszawskiej i Sportowej stoi Pomnik Niepodległości. Efekt oddolnej społecznej inicjatywy. Mówi Tomasz Śmietanka, radny sejmiku województwa mazowieckiego:

Starosta kozienicki Andrzej Jung podkreślił, że plac przy Pomniku to miejsce, które łączy:

Pomnik został oficjalnie odsłonięty dokładnie dwa lata temu, w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Zawiera wizerunki twórców naszej wolności: Marszałka Józefa Piłsudskiego i anonimowego Legionisty symbolizującego wszystkie istnienia, które poświęciły się dla nadrzędnej sprawy jaką jest Niepodległość.

Spotkanie przy pomniku było ostatnim puntem tegorocznych obchodów.