Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Szpital w Nowym Mieście n. Pilicą leczy obecnie...2 pacjentów. Wszystko przez brak tlenu

wtorek, 17 listopada 2020 12:43 / Autor: Weronika Chochoł
Szpital w Nowym Mieście n. Pilicą leczy obecnie...2 pacjentów. Wszystko przez brak tlenu
fot. ZOZ Nowe Miasto nad Pilicą
Weronika Chochoł

Dodatkowy zbiornik z tlenem zostanie zamontowany w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą w środę. - Trzeba było zlecać, a później będziemy się zastanawiać, jak zapłacić. Złożyliśmy wnioski o wsparcie zarówno do wojewody, jak i do marszałka - mówi Krzysztof Ambroziak, starosta grójecki.

Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą przekształcony został w placówkę jednoimienną 5 listopada. Lecznica została zobowiązana do przygotowania 71 łóżek, w tym 1 respiratorowego. Po trochę ponad tygodniu placówka zaczęła borykać się z problemem braku tlenu.

- Butla, którą mamy wystarcza na funkcjonowanie szpitala w normalnym trybie, a nie kiedy szpital przekształcony jest w "covidowski". Trwa montaż kolejnego, 3-tonowego zbiornika. Jego koszt to ok. 50 tysięcy złotych. Trzeba było zlecać, a z rozliczeniem będziemy się zastanawiać - mówi starosta grójecki Krzysztof Ambroziak: 

Dyrekcja zadecydowała o zawieszeniu przyjęć do szpitala, aktualnie w placówce przebywają dwie osoby. Personel wykorzystuje zaległe urlopy lub dyżuruje w nocnej i świątecznej pomocy. Jak mówi marszałek Adam Struzik, zarząd województwa mazowieckiego stara się o zwiększenie produkcji tlenu, napełniania butli i dostarczania ich. - Szpitale powiatowe borykają się z rzeczywistymi problemami: 

W konsekwencji szpital powiatowy w Nowym Mieście nad Pilicą nie może świadczyć pomocy osobom chorym na COVID-19. Jednocześnie - jako placówka jednoimienna - nie może przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami, którzy potrzebują specjalistycznej pomocy lekarskiej.

Jak podkreślają służby wojewody, zapewnienie tlenu dla szpitala leży po stronie dostawcy, który ma podpisaną umowę z lecznicą. Jednak, gdy szpital zwróci się z prośbą o pomoc do wojewody, wówczas  Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie kontaktuje się  z dostawcą tlenu z prośbą o realizację dostaw zgodnie z zamówieniem szpitala (6 listopada zostało przesłane pismo Dyrektora Wydziału Zdrowia do dostawcy tlenu).

- Informujemy, że szpital obecnie posiada zbiornik o pojemności 1050 kgDyrekcja placówki zwróciła się do wojewody o montaż nowego zbiornika 3-tonowego. Pozytywna rekomendacja Wojewody Mazowieckiego w zakresie montażu zbiornika została przekazana 6 listopada do Ministerstwa ZdrowiaW zakresie sfinansowania montażu zbiornika wniosek szpitala został przekazany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - informuje Biuro Prasowe Wojewody Mazowieckiego. 

Wojewoda zadeklarował wsparcie dla szpitali, które posiadają małe zbiorniki na tlen. Placówki mogą zgłaszać zapotrzebowanie na postawienie większych zbiorników. Jednocześnie Wojewoda apeluje o przygotowanie tymczasowych instalacji tlenowych na oddziałach, gdzie łóżka są przekształcane na covidowe. - Jeżeli szpitale widzą możliwość poprawienia instalacji tlenowej, należy to natychmiast robić. Jeśli są problemy należy je sygnalizować. Czekamy na wnioski ze szpitali, będziemy udzielać natychmiastowej pomocy – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Do tematu będziemy wracać.