Radomskie
Jedlińsk nie zrezygnował ze Ścięcia Śmierci
Jedlińsk nie zrezygnował z organizacji ścięcia śmierci. Tradycyjne widowisko odbędzie się jednak w formie on-line.
Ścięcie Śmierci to tradycyjne widowisko w Jedlińsku. Zapoczątkowali je żacy ariańscy w XVII wieku. Zwyczaj ten na papier przelał w XIX wieku ks. Jan Kloczkowski.
- Całe widowisko odnosi się do historii naszej miejscowości. Jest wspomniana szkoła ariańska, prawo miecza, które Jedlińsk kiedyś posiadał - mówi Agnieszka Gryzek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku.
- Ludzie chcą się pozbyć zła, chcą żyć w dobrobycie, chcą być szczęśliwi, a śmierć symbolizuje wszelkie zło - tłumaczy Agnieszka Gryzek.
W tym roku widowisko odbędzie się, ale w innej formie. Władze gminy zdecydowały o przeniesieniu Ścięcia Śmierci do internetu.
- Pandemia zmusiła nas do tego, że Kusaki 2021 będą w formie on-line. Na kanałach YouTube będzie można oglądać obrzęd w innej formule. Nie chcemy zamykać pewnego rozdziału. Chcemy kontynuować tradycję - mówi wójt Kamil Dziewierz.
Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku ogłosiło konkurs na najciekawsze przebranie kusakowe. Zdjęcia należy przesyłać 16 lutego.
Na 13:00 zaplanowana jest transmisja aktu przejęcia władzy, a o 15:00 odbędzie się widowisko obrzędowe. Więcej informacji na stronie http://www.scieciesmierci.pl
Legenda głosi, że dawno temu w zapustny wtorek ludność miasteczka została poruszona wiadomością przyniesioną przez kościelnego Kantego. Twierdził on, że śmierć upiła się i zgubiła kosę na okolicznych łąkach - jest więc niegroźna. Mieszkańcy Jedlińska ruszyli, by ją pojmać. Następnie doprowadzili przed sąd, który wydał wyrok - śmierć będzie ścięta. Po jej pogrzebie odbyła się zabawa.