Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

"Wojewódzki Radom" przekazał petycję do prezydenta

środa, 17 lutego 2021 13:41 / Autor: Radosław Mizera
"Wojewódzki Radom" przekazał petycję do prezydenta
foto:Radosław Witkowski/FB
Radosław Mizera

Wczoraj po Gali Nagrody "Dla dobra wspólnego" grupa działająca na rzecz podziału Mazowsza  przekazali na ręce prezydenta Andrzeja Dudy list, w którym proszą o wsparcie ich działań na rzecz podziału obecnego województwa mazowieckiego.

Społecznicy zrzeszeni w ramach inicjatywy "Wojewódzki Radom" napisali w petycji do prezydenta, że podział województwa będzie korzystny nie tylko dla Radomia i ziemi radomskiej, ale też dla pozostałych głównych ośrodków obecnego województwa: Płocka, Siedlec, Ostrołęki i Ciechanowa. Pozwoli też "zrównoważyć dzisiejszą dysproporcję pomiędzy tymi miastami, a ogromną Warszawą, mającą odmienną specyfikę i własne problemy". - Będzie krokiem ku przywróceniu równowagi wielkości województw, a tym samym optymalizacji podziału administracyjnego naszego kraju - napisali działacze.

Jednocześnie zaapelowali o uwzględnienie złożoności nowego województwa w jego nazewnictwie i symbolice. Drugi człon proponowanej nazwy: „mazowiecko-staropolskie” – nawiązuje do aglomeracji staropolskiej stanowiącej rdzeń historycznego regionusandomierskiego. Fronton radomskiego gmachu Komisji Województwa Sandomierskiegoz lat 20. XIX wieku widnieje w logotypie ruchu „Wojewódzki Radom”. - Radom nigdy nie należał do Mazowsza, dlatego domagamy się uszanowania naszej tożsamości regionalnej - apelują społecznicy.

Przypominają również, że reforma podziału terytorialnego w roku 1999 miała się opierać na obiektywnych kryteriach. Rzeczywistość okazała się inna: utrzymano status niektórych miast wojewódzkich, nie biorąc pod uwagę równorzędnych im ośrodków. Obok kilku małych województw utworzono mazowieckie, wielkością przewyższające niejedno państwo europejskie. Dodają, że "obowiązujący układ jest nie tylko nieefektywny, ale również niesprawiedliwy".

W liście do prezydenta Dudy czytamy również, że "planowany podział województwa mazowieckiego to szansa na odzyskanie realnej samorządności przez regiony sąsiadujące ze stołecznym obszarem metropolitalnym". - W obecnym województwie przewaga wielkościowa, kadrowa i instytucjonalna Warszawy jest tak duża, że samorządność reszty regionu jest fikcją. Wielokrotnie powtarzane obietnice na nowo rozbudziły nadzieję radomian na odzyskanie należnego miejsca w strukturze przestrzennej Rzeczypospolitej - napisali autorzy listu