Radomskie
Skaryszew pamięta o żołnierzach wyklętych
1 marca, już po raz dziesiąty Miasto i Gmina Skaryszew uczciły pamięć o żołnierzach podziemia antykomunistycznego. To kolejna patriotyczna rocznica, która ze względów epidemicznych musiała być obchodzona w sposób symboliczny i z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych i pomordowanych żołnierzy z oddziału ppor. Tadeusza Zielińskiego "Igły" przy szkole w Dzierzkówku Starym. Hołd bohaterom złożyli burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Dariusz Piątek, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Skaryszewie Jan Jeżmański oraz radny Piotr Jankowski. Wieniec oraz znicze w imieniu społeczności szkolnej złożyli dyrektor szkoły Adam Maleta wraz z uczniami.
Wcześniej, uczniowie tej szkoły nagrali specjalnie przygotowany program słowno-muzyczny opowiadający o tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską.
Obchodom Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych towarzyszył międzyszkolny konkurs pn.: "Żołnierze Wyklęci w filmie i poezji”, nad którym patronat objął burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew. Nadesłane na konkurs prace z gminnych szkół podstawowych, zarówno te filmowe jak i wiersze zrobiły ogromne wrażenie na komisji. Tym bardziej wybór laureatów konkursu był niezwykle trudny.
W kategorii klas III-V
- I miejsce zdobyła Nikola Glegoła z klasy V PSP w Modrzejowicach za „Film o wybranym Żołnierzu Wyklętym”. W filmie to właśnie Nikola wcieliła się w postać ppor. Tadeusza Zielińskiego "Igły", żołnierza niezłomnego pochodzącego z gminy Skaryszew
- II miejsce zajęła Maria Syta z klasy V PSP w Makowie
- III miejscu zdobył Kacper Sowa (kl. IV) z PSP w Dzierzkówku Starym
W kategorii klas VI-VIII
- I miejsce zdobył Adam Kozieł, uczeń klasy VIII PSP w Dzierzkówku Starym za „Wiersz o jednym z Żołnierzy Wyklętych”
- II miejsce uzyskał wiersz Oskara Banasiaka z klasy VI PSP w Makowie
- III miejsca Julia Żurowska uczennicy klasy VI z PSP w Skaryszewie oraz Filip Skiba z klasy VI PSP w Modrzejowicach
W obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych włączył się także Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie. Wspólnie z radomską delegaturą IPN przygotował plenerową wystawę prezentującą podziemie niepodległościowe w latach 1944-1963.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/53268-skaryszew-pamieta-o-zolnierzach-wykletych#sigProGalleriaa7b4f99571