Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

Końskie

Koneckie policjantki przestrzegały seniorów przed oszustami

piątek, 12 marca 2021 15:39 / Autor: Marcin Prejs
Koneckie policjantki przestrzegały seniorów przed oszustami
Fot. Świętokrzyska Policja
Marcin Prejs

Policjantki odwiedziły konecką targowicę oraz teren przy kolegiacie św. Mikołaja. Rozdawały tu broszury informacyjne, elementy odblaskowe, udzielały też seniorom rad na temat tego, jak nie dać się oszukać.

O przypadkach oszustw dokonywanych na szkodę starszych osób słyszymy niemal codziennie. W trosce o bezpieczeństwo koneckich seniorów podkom. Sylwia Sobczyńska oraz st.sierż. Marta Przygodzka udały się w rejon kościoła św. Mikołaja w Końskich oraz na targowicę miejską, gdzie rozdawały broszury informujące o tym, jak ustrzec się przed oszustami. Seniorzy uzyskali również wiele cenny rad na temat tego, jak zadbać o bezpieczeństwo i jak wygląda sposób działania sprawców oszustw. Dodatkowo każda z osób otrzymała element odblaskowy z prośbą, aby korzystać z niego nie tylko poza obszarem zabudowanym. Ponadto policjantki poinformowały seniorów o działaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i możliwości wpływu na poprawę bezpieczeństwa w lokalnej społeczności dzięki temu narzędziu.

 

Policja przypomina, aby:

- bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania,

- informować policję o każdej próbie oszustwa pod numerem alarmowym 112 lub bezpośrednio na numery służby dyżurnej jakiejkolwiek komendy,

- krytycznie podchodzić do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej,

- konsultować się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy,

- nie otwierać drzwi osobom nam nieznanym, tym bardziej jeżeli przebywamy w mieszkaniu samotnie,

- nie przekazywać osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności,

- prosić o wylegitymowanie się osoby podającej się za policjanta (do czego każdy ma obowiązek) ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie skontaktować się z daną instytucją w celu potwierdzenia, czy osoba faktycznie pełni w niej służbę.

Zawsze w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby popełnienia oszustwa przez osoby odwiedzające nasze mieszkanie czy dom lub dzwoniące na numer naszego telefonu starajmy się jak najszybciej powiadomić policję o zaistniałej sytuacji i naszych przypuszczeniach. Dzięki szybkiej reakcji policjanci od razu będziemy mogli przystąpić do działania.