Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

Kozienice

Będą cięcia odnowieniowe w Nadleśnictwie Kozienice

środa, 26 maj 2021 09:16 / Autor: Kamil Zapora
Będą cięcia odnowieniowe w Nadleśnictwie Kozienice
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W drugim półroczu 2021 w okolicach Kozienic leśnicy przeprowadzą cięcia odnowieniowe (rębne). Poniżej podajemy ich dokładną listę.

Nadleśnictwo Kozienice co roku podaje do publicznej wiadomości planowane cięcia drzew na swoim terenie. Jak mówi zastępca nadleśniczego Artur Mazur, pozwala to na zapoznanie się z planowanymi działaniami leśników, a także na zgłoszenie ewentualnych uwag: 

Leśnictwo Chinów: 

Oddział 134a – rębnia IIIAU z pozostawieniem nasienników w celu naturalnego odnowienia drzewostanu. 

Rok planowany do wykonania: 2021. Powierzchnia manipulacyjna, na której będą prowadzone prace pozyskaniowe to 4,91 ha. Po wykonaniu cięcia na powierzchni pozostaną pojedyncze drzewa sosnowe jako nasienniki w ilości około 40-45 szt/ha w celu uzyskania odnowienia naturalnego sosny pospolitej na siedlisku BMśw. Poza pozostawieniem nasienników na powierzchni pozostanie kępa ekologiczna o powierzchni do uzgodnienia z pozostawieniem nienaruszonego drzewostanu do naturalnego rozkładu Na powierzchni znajdują się gniazda dębowe w wieku 11 lat na powierzchni 1,57 ha o wysokości około 3m. Drzewostan w wieku 94 lata, silnie zagrożony żerem szkodliwych owadów w szczególności kornika ostrozębnego. Typ drzewostanu: dębowo-sosnowy. 

Drzewostan sąsiadujący z gruntami rolnymi wsi Chinów Nowy oraz w pobliżu pracowniczych ogródków działkowych „Kamienny Potok”. 

Celem prac jest dokonanie odnowienia starego drzewostanu sosnowego na młode pokolenie dębowo sosnowe na ubogim siedlisku boru mieszanego świeżego.  

 

Oddział 134d – rębnia IB z pozostawieniem nasienników w celu naturalnego odnowienia drzewostanu. Rok planowany do wykonania: 2021. 

Drzewostan sąsiadujący z gruntami rolnymi wsi Chinów Nowy oraz w pobliżu

Pracowniczych ogródków działkowych „Kamienny Potok”. 

Powierzchnia manipulacyjna na której będą prowadzone prace pozyskaniowe 2,37 ha. Po wykonania cięcia na powierzchni pozostaną wybrane – najlepsze na powierzchni drzewa sosnowe (w ilości 40-45 szt/ha ), z których spodziewamy się naturalnego obsiewu sosną pospolitą na siedlisku Bśw. Poza pozostawieniem nasienników na powierzchni pozostanie kępa ekologiczna z nienaruszonym drzewostanem o powierzchni 0,12 ha, pozostawiona do naturalnego rozkładu drzewostanu. Drzewostan w wieku 99 lat silnie zagrożony żerem szkodliwych owadów w szczególności kornika ostrozębnego oraz usychaniem drzew – wydzielaniem posuszu. 

Celem prac jest dokonanie odnowienia starego drzewostanu sosnowego na młode pokolenie sosnowe na ubogim siedlisku boru świeżego.

 

Leśnictwo Maciejowice: 

Oddział 174n – rębnia IIIB: założenie gniazd na powierzchni 30% powierzchni manipulacyjnej wydzielenia oraz wykonanie cięcia odsłaniającego (usunięcie pojedynczych drzew znad istniejących gniazd jodłowych). 

Drzewostan położony w pobliżu drogi relacji Stanisławów – Stanisławice. 

Powierzchnia manipulacyjna prowadzonych prac to 1,49 ha, natomiast powierzchnia prowadzonych prac pozyskaniowych to 0,45 ha (jedno tzw. „gniazdo”). Na powierzchni po pracach pozyskaniowych zostanie posadzony sztucznie dąb szypułkowy. Obecnie gatunkiem panujący na tej powierzchni jest sosna pospolita na siedlisku bardzo bogatym tj. Lśw. Następstwem tego jest konieczność wykonania przebudowy drzewostanu i wprowadzenie odpowiednich gatunków. 

Celem tych prac jest wykonanie II etapu przebudowy, czyli po wprowadzeniu jodły zostało wprowadzenie dęba i stworzenie za około 10 lat mieszanego drzewostanu z jodłą i dębem na żyznym siedlisku lasu świeżego.

 

Oddział 188d – rębnia IB z pozostawieniem nasienników w celu naturalnego odnowienia drzewostanu. Planowany rok wykonania: 2021. 

Wydzielenie położone w granicach miasta Kozienice. 

Powierzchnia manipulacyjna, na której będą prowadzone prace związane z wykonaniem zadań z użytkowania lasu wynosi 1,44 ha. Na powierzchni pozostaną nasienniki (w ilości 40-45 szt/ha) – najlepsze drzewa sosny pospolitej w celu uzyskania obsiewu nasion sosny i naturalnego odnowienia drzewostanu na siedlisku BMśw. Poza tym pozostanie kępa ekologiczna z pozostawieniem nienaruszonego drzewostanu o zwiększonej powierzchni tj. 0,36 ha. 

Drzewostan w wieku So 164 lat, Brz 65 lat, Ol 65 lat, silnie zagrożony ze strony szkodliwych owadów, a także intensywnie wydzielającym się posuszem (zamieraniem starych drzew). 

Celem prac jest dokonanie odnowienie starego drzewostanu sosnowego na młode pokolenie sosnowe na ubogim siedlisku boru mieszanego świeżego.

 

Leśnictwo Stanisławice: 

Oddział 5b - drzewostan zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie z terenami zurbanizowanymi w miejscowości Nowiny, stykający się krótszym bokiem z drogą gminną – ulicą Podlesie. 

Drzewostan sosnowy z pojedynczo występującym dębem w wieku 99 lat.

Dla przedmiotowego drzewostanu w Planie Urządzenia Lasu zostało zaprojektowane cięcie zupełne z wykorzystaniem rębni IB o łącznej powierzchni manipulacyjnej 2,68 ha (w tym powierzchnia zredukowana 2,20 ha), które będzie realizowane w II połowie bieżącego roku. 

Cel wykonywania cięcia rębnego: Przebudowa istniejącego jednogatunkowego drzewostanu sosnowego na zróżnicowany drzewostan wielogatunkowy złożony z gatunków dostosowanych do występującego tu średnio żyznego siedliska z pozostawieniem części starodrzewu. Docelowy skład odnowieniowy to: sosna (50%), dąb (30%), modrzew (20%). 

W ramach wykonywanego cięcia na powierzchni zostaną pozostawione następujące elementy: ekoton (strefa przejściowa złożona z roślinności krzewiastej i niskich drzew) pomiędzy lasem, a drogą publiczną, dwie kępy starodrzewu o sumarycznej wielkości 0,48 ha co stanowi 18% ogólnej powierzchni tego drzewostanu, oraz nasienniki w celu zainicjowania odnowienia naturalnego sosny na części powierzchni (pozostała część zostanie odnowiona w sposób sztuczny poprzez sadzenie gatunkami drzew – dąb i modrzew).