Opoczno
Wpływ pandemii na opoczyńskich uczniów
„Pandemia i jej wpływ na funkcjonowanie dzieci i młodzieży” - pod takim hasłem przeprowadzona został konferencja w opoczyńskim starostwie.
Młodzież, która po długiej izolacji wróciła do szkół wymaga specjalnego traktowania i podejścia, wyjaśniała wicestarosta Maria Barbara Chomicz. Stąd właśnie pomysł na konferencję. Przedstawione podczas niej informacje pozwolą nauczycielom i pedagogom zapobiegać wykluczeniu uczniów, mówiła.
Podczas konferencji o dobrych i słabych stronach nauki zdalnej w ocenie uczniów, nauczycieli, rodziców mówiła Małgorzata Orłowska, wicedyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opocznie. Przedstawiła ona wyniki ankiety przeprowadzonej przez poradnię.
Wszyscy badani wskazali także na problemy ze sprzętem. Z kolei aspekty funkcjonowania psychologicznego dzieci i młodzieży w czasie pandemii przedstawiła Anna Reszka, psycholog poradni.
O tym jakie były trudności oraz problemy dzieci i młodzieży zgłaszane do poradni mówiła pedagog Katarzyna Banasik.
Anna Pręcikowska-Skoczylas z Kuratorium Oświaty w Łodzi chwaliła pomysł zorganizowania konferencji w Opocznie. To bardzo cenna inicjatywa, przekonywała.
Konferencję wspólnie z opoczyńskim starostwem zorganizowały powiatowe jednostki: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Centrum Edukacji i Rozwoju w Opocznie. W czasie spotkania zaprezentowanych zostało siedem referatów:
„Dobre i słabe strony nauki zdalnej w ocenie uczniów, nauczycieli, rodziców” – Małgorzata Orłowska, wicedyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opocznie;
„Aspekty funkcjonowania psychologicznego dzieci i młodzieży w czasie pandemii” – Anna Reszka, psycholog Poradni, kierownik Filii Poradni w Drzewicy;
„Wykluczenia i nierówności edukacyjne wynikające z pandemii” – Małgorzata Nasulewicz, pedagog PPP;
„Trudności i problemy dzieci i młodzieży zgłaszane do poradni” – Katarzyna Banasik, pedagog PPP;
„Edukacja dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami w okresie pandemii” – Sylwia Kapusta, pedagog, Justyna Pręcikowska, psycholog SOSW w Opocznie;
„Dzieci i młodzież w pieczy zastępczej i ich problemy” – Małgorzata Rzeźnik, PCPR w Opocznie;
„Jak pomóc uczniom wrócić do nauczania stacjonarnego w szkole” – Małgorzata Orłowska, wicedyrektor i pedagog PPP.
Zapis konferencji dostępny jest TUTAJ.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/55755-wplyw-pandemii-na-opoczynskich-uczniow#sigProGalleria6d302dc410