Mazowsze
Uważaj na barszcz Sosnowskiego!
W powiecie szydłowieckim w gminie Orońsko m.in. wzdłuż rzeki Szabasówki występuje barszcz Sosnowskiego. Dotknięcie, a nawet przebywanie w pobliżu rośliny grozi silnymi reakcjami alergicznymi i poparzeniami.
Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kazachstanu. Został przeniesiony do środkowej i wschodniej części Europy, gdzie stał się rośliną inwazyjną i rozprzestrzenił na rozległych obszarach.
- W latach 50-tych zostały przeprowadzone badania nad skutecznością wykorzystania tej rośliny jako paszę dla bydła. W latach 70-tych zaczęto ją uprawiać na ówczesnych PGR-ach i miała być wykorzystywana jako pasza dla zwierza - tłumaczy Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom.
Barszcz Sosnowskiego występuje w powiecie szydłowieckim w gminie Orońsko, na polach po PGR-owskich, wzdłuż rzeki Szabasówki, która przepływa przez pola i las, oraz z pobliżu wymienionych miejsc. Roślina to jest łatwa do rozpoznania, ponieważ osiąga nawet do 4 metrów wysokości. Trzeba podkreślić, że Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla człowieka. Kontakt z nim może powodować poważne poparzenia skórne.
- Roślina ta jest jedną z najniebezpieczniejszych roślin, które występują w Polsce. Barszcz Sosnowskiego wytwarza furanokumaryny, są to substancje parzące. Przy wysokiej temperaturze i wilgotności, będą w pobliżu takiej rośliny, związki te unoszą się i mogą dostać się na skórę i dochodzi wtedy do poparzenia - mówi Hubert Ogar.
Jak mówi Hubert Ogar, barszcz Sosnowskiego na gruntach leśnych będzie zwalczany.
- My jako lasy stworzyliśmy program, gdzie zwalczmy Barszcz Sosnowskiego na gruntach leśnych. Coraz więcej osób przebywa w lesie i żeby zapobiec kontaktowi z tą rośliną zwalczamy barszcz - wyjaśnia leśnik.
W województwie mazowieckim można na bieżąco śledzić miejsca pojawiania się Barszczu Sosnowskiego na stronie: barszcz.edu.pl.