Radomskie
Kolejne przypadki wścieklizny w regionie
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych wykrytych przypadkach wścieklizny. Jeden z nich stwierdzono w miejscowości Dąbrówka Warszawska w gminie Wierzbica.
Mazowiecki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 41. i 42. przypadku wścieklizny w województwie. Przypadki stwierdzono w miejscowościach Dąbrówka Warszawska (gmina Wierzbica) oraz Lipówka (gmina Pilawa).
- Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt. Trwają wakacje, a w tym czasie częściej wybieramy spacery w lasach i parkach, gdzie łatwiej zetknąć się ze zwierzętami wolno żyjącymi, dlatego apeluję do państwa o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze. Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne mogą być zarażone wścieklizną. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane – mówi Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.
Do tej pory Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadził cztery akcje szczepienia lisów przeciw wściekliźnie.
Warto też szczepić swoje zwierzęta przeciw wściekliźnie. W Polsce obowiązkowemu szczepieniu podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia.
- Każdy właściciel psa powinien zapewnić mu szczepienie w określonym terminie. Zachęcam również do szczepienia kotów - mówi Grzegorz Zaborski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu.
Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.