Radomskie
Mniej czarnych punktów wodnych w regionie radomskim
Ze 123 do 116 zmniejszyła się liczba czarnych punktów wodnych na terenie woj. mazowieckiego. W regionie radomskim jest siedem oznaczonych czarnych punktów wodnych, czyli miejsc, w których dochodzi do utonięć. To o dwa mniej niż w 2023 roku.
Na mapę mazowieckich niestrzeżonych kąpielisk nie trafił żaden nowy czarny punkt. Liczba miejsc, w których często dochodzi do utonięć zmniejszyła się ze 123 do 116. W regionie radomskim jest siedem oznaczonych miejsc jako czarne punkty wodne. W powiecie radomskim jest to wyrobisko pokopalne po cementowni w Wierzbicy, w powiecie kozienickim to na Wiśle miejscowości: Kępeczki, Kuźmy, Wilczkowice oraz Kłoda, w powiecie lipskim także na Wiśle miejscowości: Kolonia Raj oraz Kłudzie.
Dzięki współpracy samorządu woj. mazowieckiego i wszystkich służb maleje liczba czarnych punktów w woj. mazowieckim, a co za tym idzie zmniejsza się liczba tragicznych zdarzeń nad wodą - przypomniał w środę, 3 lipca 2024 roku podczas konferencji prasowej nad zalewem w Jedlni-Letnisku wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski. Marszałek apelował także o rozsądek podczas wypoczynku nad wodą:
Warto podczas kąpieli wybierać miejsca oznakowane, strzeżone - mówiła radna woj. mazowieckiego Magdalena Nowacka:
Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom kąpiącym się i uprawiającym sporty wodne. W 2023 roku na terenie garnizonu utonęły 23 osoby, w czasie wakacji 6. W 2022 roku było to 46 osób i w czasie wakacji 14 przypadków. W bieżącym roku na Mazowszu utonęło już 10 osób, w czasie wakacji 2 osoby- mówi mł. insp. Agnieszka Guza naczelniczka Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu:
Paweł Nowakowski wiceprezes WOPR w Radomiu przypomniał podstawowe zasady wypoczynku nad wodą. Przede wszystkim należy kąpać się w miejscach strzeżonych, nie wchodzić do wody po alkoholu, rodzice powinni pilnować swoich dzieci, nie wchodzimy rozgrzani do wody, nie skaczemy na główkę, nie pływamy zaraz po jedzeniu czy po piciu:
W naszym regionie jest coraz bardziej bezpiecznie nad wodą - cieszy się Szymon Warmiak skarbnik Środowiskowo-Lekarskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Radomiu:
Bądźcie rozważni! Bądźcie bezpieczni - życzy Dawid Ruszczyk dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Delegatura w Radomiu:
Samorząd woj. mazowieckiego wspiera działania edukacyjne, prowadzi akcję znakowania najniebezpieczniejszych kąpielisk, współpracuje z organizacjami pozarządowymi. W 2024 roku w ramach konkursu Ratownictwo i ochrona ludności wsparcie otrzyma 13 organizacji na kwotę ponad 1, 4 mln złotych. Dwa radomskie WOPR otrzymają ponad 190 tys. złotych na zakup busa do przewożenia ratowników oraz sprężarki wysokoprężnej. Od 2016 roku mazowieckie WOPR-y otrzymały od samorządu prawie 4,9 mln złotych na zakup sprzętu czy pokrycie kosztów szkoleń i utrzymanie sprzętu ratowniczego w gotowości.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/76805-mniej-czarnych-punktow-wodnych-w-regionie-radomskim#sigProGalleria545eb13fad