Skarżysko-Kamienna
Bogactwo skarżyskich lasów
Nadleśnictwo Skarżysko zachęca do wędrówek leśnych. Znajdziemy tam bogactwa przyrodnicze i historyczne.
Nadleśnictwo Skarżysko to teren zajmujący ponad 15 tysięcy hektarów. Podzielony jest na trzy obręby (Rataje, Skarżysko i Szydłowiec), a w jego skład wchodzi 12 leśnictw.
- Lasy Nadleśnictwa Skarżysko są bardzo różnorodne pod względem przyrodniczym. Mamy tutaj przegląd wszystkich gatunków lasotwórczych. Mamy też drzewa chronione, jak cis pospolity. Są też rezerwaty cisowe - Skarżysko i Majdów, gdzie przedmiotem ochrony są naturalne stanowiska cisa pospolitego, a także rezerwat Ciechostowice, gdzie przedmiotem ochrony są naturalne lasy z domieszką modrzewia polskiego - mówi Michał Farys, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Skarżysko.
Leśnicy zachęcają do korzystania ze szlaków turystycznych.
- To pewność, że szlak zaprowadzi nas do ciekawego miejsca, ale też kwestia bezpieczeństwa. My je regularnie przeglądamy i sprawdzamy, czy nie ma drzew, które mogą zawalić się na szlak - dodaje.
Na terenie Nadleśnictwa Skarżysko znajdują się także liczne miejsca historyczne.
- Bardzo ciekawe miejsce historyczno-przyrodnicze to las bukowy na Górze Skarbowej nieopodal Skarżyska-Kamiennej. U zbiegu trzech szlaków turystycznych znajduje się wojenny cmentarz Armii Krajowej Podobwodu "Morwa" założony w 1943 roku. Znajduje się tam kilkadziesiąt mogił partyzantów z oddziałów Jana Piwnika "Ponurego" i Antoniego Hedy "Szarego" - mówi Michał Farys.
Podczas wędrówek leśnych warto korzystać z aplikacji "Las Historii - Czy wiesz, że...". Jest ona dostępna w internecie TUTAJ, a także jako aplikacja na telefony komórkowe.