Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

Radomskie

Szkoła Drzewna w Garbatce-Letnisku będzie miała swoją siedzibę

czwartek, 16 grudnia 2021 14:52 / Autor: Radosław Mizera
Szkoła Drzewna w Garbatce-Letnisku będzie miała swoją siedzibę
Radosław Mizera

Już w 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku będą uczyć się w nowym, wygodnym i stylowym budynku. Inwestycja zostanie w całości sfinansowana przez samorząd Mazowsza, a koszt całego przedsięwzięcia to ponad 90 mln zł. Dziś podpisano umowę z wykonawcą prac – firmą Skanska S.A.

Szkoła Drzewna w Garbatce-Letnisko działa pod auspicjami samorządu województwa mazowieckiego dopiero od 2018 r. Do tej pory uczniowie kształcili się w niewielkich budynkach, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Dyrektor placówki Mirosław Dziedzicki:

Wicemarszałek Rafał Rajkowski mówi, że powstanie nowoczesna szkoła, bursa, a także sale warsztatowe. – Chcemy stworzyć młodym ludziom przestrzeń, w której będą mogli się uczyć i rozwijać swoje pasje. To będzie kompleks edukacyjny na miarę XXI wieku. Nowoczesny, wygodny, ekologiczny, ale także związany z historią mazowieckiej architektury drewnianej – podkreślił wicemarszałek Rajkowski:

Dzisiaj wiadomo, że koszt budowy nowego obiektu to ponad 90 mln zł. Nowy kompleks szkolny będzie się składać z czterech części – oświatowej, warsztatowej, hali sportowej z zapleczem oraz internatu. Dodatkowo, cały teren zostanie kompleksowo zagospodarowany. Powstaną nowe drogi, chodniki i dojazdy. Nie zapomniano także o terenach zielonych i małej architekturze. Za prace budowlane, które rozpoczną się już w styczniu odpowiadać będzie firma Skanska S.A . Jest to partner o dużym doświadczeniu w realizacji podobnych inwestycji. Dyrektor Karol Kozieł:

Co ważne, budynki szkoły, hali i internatu będą ze sobą połączone, na dwóch kondygnacjach, zaś budynek warsztatów zostanie odseparowany i dostępny specjalnym łącznikiem. Między skrzydłami budynku mieścić się będą dziedzińce – zewnętrzny wejściowy i wewnętrzny rekreacyjny. Projekt nowej siedziby szkoły nie jest przypadkowy. W projekcie elewacji zainspirowano się stylem architektury drewnianej, zwanym nadświdrzańskim. Jest to architektura charakterystyczna dla budowli letniskowych i posiada w sobie elementy budownictwa mazowieckiego. Wyróżnia się lekką konstrukcją i bogato zdobionymi pawilonami ze sztukaterią, rzeźbieniami i tapicerskimi ozdobami. Dzięki działaniom edukacyjnym szkoły, dziedzictwo drewnianej architektury w Polsce będzie miało swoją kontynuację w nowym wymiarze i nowej przestrzeni siedziby szkoły.

Całość inwestycji zostanie sfinansowane z budżetu samorządu województwa mazowieckiego. Kompleks edukacyjny zostanie oddany do użytku w 2023 r.