Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

Radomskie

Leśnicy pamiętają o niezapominajce

piątek, 31 grudnia 2021 17:07 / Autor: Monika Nowakowska
Leśnicy pamiętają o niezapominajce
foto: RDLP/Radom
Monika Nowakowska

W Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku im. red. Andrzeja Zalewskiego symbolicznie otwarta została wystawa „Nie zapomnij Niezapominajki. Święto Polskiej Niezapominajki na kartach leśnej historii”.

Wystawa powstała, jako podsumowanie dwudziestu edycji Święta Polskiej Niezapominajki. Zebrane materiały to jedynie początek opracowania bogatego materiału dotyczącego „święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i będącego dowodem uwielbienia rodzimej przyrody” , które zapoczątkował w 2002 roku red. Andrzej Zalewski. Wystawa składa się z 13 nowoczesnych paneli ekspozycyjnych, w których opisano i opatrzono zdjęciami następujące zagadnienia:

O niezapominajkach, czyli niezabudkach Święto serdeczności, życzliwości i poszanowania przyrody Wspomnienie o redaktorze Andrzeju Zalewskim Pamięć o niezapomnianym Redaktorze Leśny Ośrodek Edukacyjny stolicą Niezapominajki Szlakiem Niezapominajki Kwiaty pamięci – niezapominajka w kulturze narodów Pamiętamy Niezapominajki (5 plansz zawierających dokumentację poprzednich edycji Święta Polskiej Niezapominajki). Miejscem ekspozycji wystawy jest Leśny Ośrodek Edukacyjny Nadleśnictwa Radom w Jedlni-Letnisku, gdzie odbywały się kolejne edycje Święta Polskiej Niezapominajki, a Andrzej Zalewski był częstym gościem na terenie Puszczy Kozienickiej, a szczególnie Jedlni-Letnisko, której jest honorowym obywatelem. Odwiedzał także region świętokrzyski, z którego wywodzili się jego przodkowie (z Sieradowic koło Bodzentyna). Ważnymi miejscami na mapie Niezapominajki były Wielka Wieś, Chmielnik, czy Zagnańsk. Redaktor Andrzej Zalewski był wielkim przyjacielem leśników, członkiem Bractwa leśnego, za popularyzację tematyki leśnej został w 2003 roku odznaczony Kordelasem Leśnika Polskiego – najwyższym odznaczeniem leśników. Dziś ideę Święta Polskiej Niezapominajki kontynuują rodzina, przyjaciele, leśnicy, przyrodnicy, szkoły i inni entuzjaści Niezapominajki. Wystawa skierowana jest do osób dorosłych, młodzieży i dzieci.

Wystawę można obejrzeć w wersji elektronicznej na stronach internetowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.