Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

Końskie

Barycz: odsłonięto pomnik upamiętniający cichociemnych

piątek, 01 kwietnia 2022 15:03 / Autor: Radosław Mizera
Barycz: odsłonięto pomnik upamiętniający cichociemnych
Radosław Mizera

W lesie w Baryczy w powiecie koneckim odsłonięto pomnik upamiętniający bohaterów związanych z operacją powietrzną „Belt” w marcu 1942 roku.

Budowa pomnika została zainicjowana przez komitet organizacyjny złożony ze starosty koneckiego Grzegorza Pieca. - Nie możemy zapomnac o bohaterach, ktorzy walczyli o naszą niepodległości - mówił starosta Piec:

O skoku cichociemnych mówił historyk Marian Wikiera, naczelnik wydziału promocji Starostwa Powiatowego w Końskich:

Pomnik składa się z dużego głazu na podbudowie z kostki, na którym została umieszczona tablica z inskrypcją. Ponadto przy okazałych brzozach ułożono wymownie sześć kamieni. Obelisk poświęcił ks. Andrzej Zapart z Końskich:

Pomysłodawcy zamierzają doprowadzić do wytyczenia trasy turystycznej o charakterze edukacyjnym. Jej początek byłby wyznaczony w rejonie Niekłania (Skałek Piekiełko), zaś końcem tej ścieżki (po drodze Wielka Wieś, Smarków, Piasek, Stara Kuźnica, Barycz, Stary Sokołów) stałby się Maleniec. Marek Szary, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu:

Budowa Pomnika Cichociemnych została zainicjowana przez komitet organizacyjny złożony ze starosty koneckiego, Grzegorza Pieca, nadleśniczego Nadleśnictwa Barycz, Wojciecha Bomby, prezesa Towarzystwa Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka”, Jarosława Staciwy i pomysłodawcy przedsięwzięcia, historyka i regionalisty, Mariana Wikiery. Andrzej Pruś przewodniczący Sejmiku Świętokrzyskiego:

Pomnik w Baryczy upamiętniać żołnierzy związanych z operacją powietrzną „Belt”, załogę lotniczą Halifaxa 9613, w której pierwszy pilot pochodził ze Skarżyska-Kamiennej oraz żołnierzy koneckiej dywersji AK. Odsłonięcie obelisku wpisało się również w obchody 80. rocznicy powstania Armii Krajowej.