Końskie
Podniosłe obchody Koneckiego Września
Przy Pomniku Partyzantów odsłonięta została tablica poświęcona ppor. Bronisławowi Dudzie ps. Cygan.
Burmistrz Krzysztof Obratański przypomniał, że miejscowy samorząd przejął od środowisk kombatanckich organizację Koneckiego Września w 1990 roku. – Potraktowaliśmy to jako zobowiązanie – mówił. Wyjaśnił także, że Konecki Wrzesień, zgodnie z wolą pierwszych organizatorów tych obchodów, ma upamiętniać sukcesy polskich żołnierzy w walce z okupantem. Chodzi m.in. o zajęcie Końskich przez oddział Robota w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1943 roku. – Za tamtą ideę odwoływania się do radosnych zwycięstw, myślę, że wszyscy jesteśmy zobowiązani do głębokiej wdzięczności, którą chcę przekazać na ręce kombatantów, tych, którzy jeszcze są z nami. Za to bardzo wam dziękujemy – mówił burmistrz przy Pomniku Partyzantów.
Do idei Koneckiego Września odniósł się także m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk. Podkreślił, że w czasie wojny nikt nie potrafił tak skutecznie bić Niemców jak polskie podziemie, jak Armia Krajowa. Przypomniał Ponurego, Nurta i Szarego. – To są bohaterowie naszej historii, to są bohaterowie dla naszej młodzieży, która dzisiaj tutaj jest, bo nie ma lepszego zwycięstwa niż zachowanie pamięci – mówił.
Ważnym punktem tegorocznych obchodów było odsłonięcie tablicy poświęconej ppor. Bronisławowi Dudzie ps. Cygan. Mimo że mieszkał on w Petrykozach niedaleko Opoczna, od marca 1943 roku działał na Konecczyźnie. Był tu szefem Kedywu, brał udział w wielu akcjach bojowo-dywersyjnych, m.in. w wykonaniu wyroku na majorze Fittingu, w akcji na więzienie w Końskich oraz w wysadzaniu pociągów. Tablicę uroczyście odsłonił syn Bronisława Dudy mjr Jerzy Duda wraz z rodziną. Przyznał, że dla niego to ogromnie ważna chwila.
Uroczystości jak co roku zgromadziły przy Pomniku Partyzantów kombatantów, liczne delegacje, przedstawicieli lokalnych samorządów i instytucji. Nie zabrakło też młodzieży, dla której doroczne obchody Koneckiego Września są doskonałą lekcją historii.
W uroczystości wziął udział także m.in. poseł Mariusz Gosek, przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś oraz starosta konecki Grzegorz Piec. Po raz pierwszy pod Pomnik Partyzantów w Końskich przyjechał starosta opoczyński Marcin Baranowski.
Uroczystości zakończyły apel poległych, salwa honorowa oraz składanie wiązanek przy Pomniku Partyzantów. Dopełnieniem obchodów było otwarcie w koneckiej bibliotece wystawy poświęconej Hubalowi oraz promocja książki „Wspomnienia Hubalczyka”. W niedzielę w ramach Koneckiego Września odprawiona zostanie o godzinie 9.30 msza święta w koneckiej kolegiacie. Na godzinę 16 zaplanowany został koncert Orkiestry Wojskowej z Krakowa.
https://radioplus.com.pl/index.php/region/65508-rozpoczely-sie-obchody-koneckiego-wrzesnia#sigProGalleria825836dd29