REGION
Uwaga! Dzikie zwierzęta na drodze
W ostatnim czasie na drogach dochodzi do wielu wypadków z udziałem dzikich zwierząt. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi wieczorem i wczesnym rankiem, szczególnie teraz jesienią. Co zrobić, gdy je potrącimy? I jak się zachować?
Odcinki dróg, przy których może pojawić się zwierzę, są też odpowiednio oznakowane. Ustawiane są znaki ostrzegawcze - „Uwaga! Dzikie zwierzęta”. Na drogach, w okolicy lasów i nie tylko możemy spotkać dzikie zwierzęta. Często przyczyną ich pojawienia się przy drogach są wędrówki do wodopoju, czy w poszukiwaniu pożywienia.
- Jest to rzeczywiście problem, który nasila się we współczesnym świecie i dochodzi do kolizji użytkowników dróg ze zwierzętami. Jest to element złożony, na który skalda się wiele czynników, człowiek coraz bardziej wkracza w przyrodę, kolonizuje nowe tereny pod zabudowę, pod drogi, infrastrukturę przemysłową, grodzenie terenów przez człowieka. To wszystko wymusza na przyrodzie pewne zachowania i coraz częściej drogi na linii człowiek dzikie zwierzęta krzyżują się i coraz częściej dzikie zwierzęta żyją w pobliżu nas a nawet zasiedlają tereny miejskie - mówi Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom.
Jak zauważa mł. asp. Marcin Sawicki z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedziba w Radomiu, wędrówki zwierząt często mają miejsce wieczorami i nad samym ranem i to własnie w tym czasie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt.
- Te dzikie zwięrzęta migrują zwłaszcza w okresie jesiennym i największa ich migracja jest wczesnym świtem i o zmierzchu - mł. asp. Marcin Sawicki z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedziba w Radomiu.
A co należy zrobić, kiedy dojdzie do wypadku z udziałem dzikiego zwierzęcia?
- Zabezpieczmy przede wszystkim i powiadommy odpowiednie służby. Zadzwońmy numer alarmowy 112 i powiadommy radiooperatora gdzie jesteśmy - wyjaśnia mł. asp. Marcin Sawicki.
Często takie zdarzenie może być groźne dla nas samych, bo możemy doznać różnych obrażeń ciała, a kontynuowanie jazdy autem jest w wielu przypadkach nie możliwe. Po takim zdarzeniu czeka nas m.in. wizyta u blacharza. A czy w takiej sytuacji należy się odszkodowanie?
- Jeżeli nie posiadamy ubezpieczenia autoCasco będzie nam ciężko dochodzić swoich praw, jeśli chodzi o odszkodowanie - kończy mł. asp. Marcin Sawicki.
Pamiętajmy, że lekceważąc znaki drogowe ostrzegające o miejscach, gdzie dzikie zwierzęta przekraczają drogę, narażamy się na duże niebezpieczeństwo. Dodajmy, że od początku 2022 roku na obszarze działania mazowieckiego garnizonu policji, doszło do 1276 zdarzeń z udziałem zwierząt.