REGION
Na co zwrócić uwagę wybierając konto bankowe dla studenta?
(artykuł sponsorowany)
Początek studiów to moment, w którym obowiązkowo należy założyć konto w banku. Choć wiele osób robi to po skończeniu 18 roku życia, to niektórym zaczyna być ono potrzebne dopiero, gdy zaczynają uczęszczać na uczelnię. Bez konta ciężko jest obsługiwać wydatki, otrzymywać stypendium czy wyjechać na zagraniczną wymianę. Czym charakteryzują się konta studenckie i czy rzeczywiście są korzystniejsze niż te klasyczne?
Konto studenckie – czy istnieje taki produkt bankowy?
Wiele banków wśród swoich ofert umieszcza kredyty studenckie oraz konta studenckie. Według definicji, produkty te są skierowane do konkretnej grupy odbiorców. I o ile kredyty studenckie rzeczywiście są udzielane studentom na preferencyjnych warunkach, to konta studenckie niekoniecznie wiążą się w wieloma udogodnieniami. Żeby taki rachunek założyć nie trzeba nawet mieć statusu studenta, wystarczy mieścić się w odpowiednim przedziale wiekowym: 18-26 lat.
Konta studenckie, mają takie same funkcjonalności jak konta osobiste, na przykład:
• sprawdzenie salda rachunku,
• wykonywania przelewów internetowych,
• otwieranie lokat i kont oszczędnościowych,
• zaciąganie kredytów,
• dokonywanie płatności internetowych, zbliżeniowych oraz BLIK-iem.
Konta studenckie, teoretycznie kierowane do studentów są najczęściej po prostu kontami dla osób młodych, które zakładają swój pierwszy rachunek. Często też sama nazwa nie brzmi „konto studenckie”, ale właśnie „konto dla młodych”.
Jak wybrać najlepsze konto dla studenta?
Konto studenckie zakłada się z reguły po to, by wygodnie realizować podstawowe, codzienne transakcje. Raczej nie służy ono do zaciągania kredytów hipotecznych czy inwestycyjnych. Na co zwrócić uwagę, wybierając konto dla studenta?
• Wysokość opłaty za prowadzenie konta. Najlepiej, aby konto studenckie było zupełnie darmowe albo wymagało uiszczania niewielkich opłat. W życiu studenta liczy się każdy grosz!
• Miesięczne wpływy. Niektóre banki wymagają, by na konto co miesiąc wpływała określona kwota. W przypadku konta studenckiego, szczególnie należy zwrócić na to uwagę. Kwota 1000 czy 2000 złotych może być bowiem dla studenta niewykonalna.
• Inne opłaty. Banki chętnie liczą sobie opłaty za wykonywanie przelewów, wypłaty z bankomatów czy inne transakcje. Warto sprawdzić to przed otworzeniem konta, ponieważ z takich drobnych kwot w skali miesiąca może uzbierać się całkiem pokaźna suma.
• Bonusy i premie. Przeglądając oferty poszczególnych banków, warto zwrócić uwagę na te, które oferują studentom coś extra. Może to być na przykład premia za otwarcie rachunku, lokata z wysokim oprocentowaniem albo zwrot na konto procentu od przeprowadzonych transakcji.
Szukając konta dla studenta, warto dokładnie przyjrzeć się tabeli opłat i wszystkim warunkom. Studenckie wydatki i tak są na tyle wysokie, że nie warto, by dochodziły do nich jeszcze opłaty związane z prowadzeniem rachunku.
Poradnik dotyczący kont studenckich wraz z rankingiem tych najlepiej ocenianych znajdziesz tutaj: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/konto-bankowe-dla-studenta/
(artykuł sponsorowany)