Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

Końskie

Będzie więcej drzew w Końskich, Stąporkowie i Czarnieckiej Górze

wtorek, 25 października 2022 16:03 / Autor: Marcin Prejs
Będzie więcej drzew w Końskich, Stąporkowie i Czarnieckiej Górze
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Marcin Prejs

Gminy Końskie i Stąporków oraz Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze wezmą udział w projekcie zakupu drzew i krzewów miododajnych.

45 samorządów oraz instytucji przystąpiło do projektu zakupu drzew i krzewów miododajnych, które zostaną posadzone na terenach zielonych dostępnych publicznie w województwie świętokrzyskim. Dziś w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach marszałek Andrzej Bętkowski oraz członek Zarządu Województwa Marek Jońca podpisali 19 umów z przedstawicielami gmin oraz samorządowych jednostek organizacyjnych. W projekcie wezmą udział m.in. dwie gminy z terenu powiatu koneckiego: Końskie i Stąporków oraz Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze. W wydarzeniu uczestniczył przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Artur Konarski.

– W tym roku zabezpieczyliśmy na posadzenie krzewów 60 tysięcy złotych. Wspólnie z samorządami gminnymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi, które zdecydowały się przyłączyć do naszej akcji, chcemy odbudować roślinność i dać pokarm owadom zapylającym – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

Tegoroczna akcja jest kontynuacją działań zapoczątkowanych w 2020 roku. Samorząd Województwa Świętokrzyskiego przy współfinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach za kwotę 115.824,06 zł zakupił już i posadził wspólnie z samorządami gminnymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi 3.131 drzew oraz 6.095 krzewów miododajnych, zwiększając tym samym powierzchnię terenów zielony służących jako baza pożytkowa dla pszczół i innych zapylaczy, a także przyczyniając się do zwiększenia powierzchni terenów rekreacyjnych, służących społeczeństwu do wypoczynku i kontaktu z naturą.