Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Sobota, 30 listopada 2024

REGION

Jak często można wszywać Esperal?

piątek, 04 listopada 2022 15:50 / Autor: Reklama
Jak często można wszywać Esperal?
Reklama

(artykuł sponsorowany)

Leczenie choroby alkoholowej to długotrwały proces, podczas którego zaleca się korzystanie z kilku metod terapeutycznych równocześnie. Jako najpopularniejszą, farmakologiczną metodę wspomagającą pacjentów podczas tego procesu wymienia się Esperal, czyli wszywkę alkoholową. Ci, którzy decydują się na zabieg wszycia leku, często zastanawiają się nad tym, jak długo trwa terapia i jak bardzo jest ona skuteczna. Zwykle zastosowanie wszywki alkoholowej wiąże się z jej długotrwałym oddziaływaniem na organizm człowieka. Substancja czynna leku uwalnia się stopniowo do ustroju uzależnionego nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Sztucznie utrzymywana abstynencja umożliwia rozpoczęcie psychoterapii, której zastosowanie ogranicza ryzyko wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej. W razie konieczności i zgodnie z życzeniami pacjentów zabieg można powtarzać.

Zabieg wszycia Esperalu można wykonywać u jednego pacjenta wielokrotnie. Następną dawkę leku można jednak wszyć dopiero wtedy, gdy poprzednia przestaje działać. Zwykle dochodzi do tego nie wcześniej niż po upływie 8 miesięcy od daty wszycia wszywki alkoholowej. Wiele zależy jednak od indywidualnych predyspozycji i tolerancji oraz metabolizmu każdego organizmu. To, jak skuteczny jest Esperal, zależy również od odpowiednio dobranej dawki leku wszytej podskórnie do ciała pacjenta. Stosując tabletki implementowane do wnętrza organizmu, chory nie musi pamiętać o kolejnych dawkach leku. To rozwiązanie jest zatem najwygodniejsze. Lek wydziela się bowiem do krwiobiegu nieustannie i pozostaje obojętny wyłącznie dla tych nałogowców, którzy podczas stosowania Esperalu pozostają trzeźwi. Działanie leku opiera się na wywołaniu u uzależnionych awersji i obawy przed spożywaniem alkoholu etylowego podczas leczenia. Znają oni bowiem konsekwencje połączenia etanolu i leku. Obawiają się zatem wystąpienia szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą okazać się dla nich niebezpieczne

Disulfiram

Najpopularniejszym środkiem farmaceutycznym, stosowanym w celu wsparcia procesu leczenia alkoholizmu, jest disulfiram. Zawarty w popularnym Esperalu, dostępny jest pod rynkową nazwą Disulfiram WZF. To środek całkowicie legalny i bezpieczny, możliwy do kupienia na podstawie aktualnego zlecenia lekarskiego w większości polskich aptek. Oferuje go również wiele placówek specjalizujących się w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Obecnie zabieg wszycia Esperalu przeprowadza się w klinikach i prywatnych centrach medycznych, gabinetach chirurgicznych, szpitalach, a nawet ambulatoriach. Disulfiram należy do grona inhibitorów dehydrogenazy aldehydowej. Oznacza to, że ten organiczny związek chemiczny blokuje proces wydzielania jednego z ważniejszych enzymów wątrobowych. On z kolei bierze udział w procesie metabolizmu alkoholu etylowego. Jest zatem potrzebny wyłącznie wówczas, gdy w organizmie nałogowca znajduje się etanol. Esperal to lek bezpieczny dla wszystkich uzależnionych, którzy stosują się do zaleceń lekarza. Głównym z nich jest konieczność zachowania bezwzględnej abstynencji od spożywania substancji odurzającej w jakiejkolwiek dawce i postaci.

Esperal

Wszywka alkoholowa a picie alkoholu – jak działa Esperal?

Zadanie Esperalu polega na skutecznym blokowaniu szlaku metabolicznego alkoholu etylowego w ludzkiej wątrobie. Zakłócenie przebiegu rozkładu alkoholu na skutek blokady wydzielania dehydrogenazy aldehydowej prowadzi do kumulacji w krwiobiegu nałogowca (który podczas terapii spożyje alkohol) toksyn, będących półproduktami metabolizmu. Chodzi tu głównie o aldehyd octowy, którego nadmierne stężenie odpowiada za nieprzyjemne objawy tzw. reakcji disulfiramowej. Osoby uzależnione, które podczas stosowania Esperalu nie działają zgodnie z zaleceniami lekarza, mogą zmagać się z bólami i zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami, zaburzeniami wartości ciśnienia tętniczego krwi, tachykardią, nadpotliwością czy zaburzeniami psychicznymi.

Pierwsze objawy zatrucia aldehydem octowym alkoholicy odczuwają już kilkadziesiąt minut po spożyciu alkoholu. Są one zwykle gwałtowne i rozwijają się wraz z upływem czasu. Choć przypominają nieco zatrucie alkoholowe, są o wiele bardziej niebezpieczne. Mogą ponadto trwać nawet kilkadziesiąt godzin, stopniowo przekształcając się w stany zagrożenia życia i zdrowia człowieka. Nieleczony stan reakcji disulfiramowej może bowiem skutkować wystąpieniem udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego, utraty przytomności, a nawet nagłym zatrzymaniem krążenia.

Działanie Esperalu opiera się zatem na wywołaniu negatywnych skojarzeń wynikających z możliwości wystąpienia groźnych dla zdrowia objawów podczas jednoczesnego spożywania alkoholu i terapii Esperalem. Czynność, która dotychczas kojarzyła się nałogowcowi z przyjemnością i była sposobem na odprężenie i odreagowanie nadmiernego stresu, po wszyciu wszywki staje się źródłem niepokoju i lęku. W związku z tym chorzy powstrzymują się od picia najczęściej przez cały okres działania Esperalu. By terapia awersyjna była skuteczna i długotrwała oraz jej efekty utrzymywały się nadal po zakończeniu stosowania Esperalu, zaleca się korzystanie z opieki psychoterapeutycznej. Dla wielu pacjentów dobrym rozwiązaniem jest również kilkukrotne korzystanie z wszywki.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania Esperalu?

Wszywkę alkoholową (Esperal) można stosować na każdym etapie leczenia uzależnienia od alkoholu etylowego. Zaleca się ją głównie w celu wsparcia dotychczasowych efektów terapii i ich wzmocnienia. W celu rozpoczęcia stosowania metod awersyjnych konieczne jest jednak przerwanie ciągu alkoholowego. By móc wszyć wszywkę alkoholową do wnętrza organizmu pacjenta, musi on pozostawać trzeźwy przynajmniej przez 24 godziny przed wykonaniem zabiegu. Z tego względu najczęściej Esperal stanowi odpowiednio silną motywację zewnętrzną do rozpoczęcia walki z uzależnieniem. Nawet jeżeli pacjent nie jest w stanie samodzielnie odstawić substancji odurzającej, może skorzystać z opieki specjalistów podczas odtrucia alkoholowego (detoksykacji). Wszywkę alkoholową zaleca się stosować wyłącznie u pacjentów, którzy wyrażają chęć współpracy z lekarzem i przedstawicielami personelu medycznego. By terapia awersyjna była dla nich bezpieczna i skuteczna, powinni oni bowiem stosować się do zaleceń lekarskich. Z tego względu zabieg wykonuje się zawsze po uzyskaniu zgody pacjenta na jego przeprowadzenie.

Esperal umieszcza się wewnątrz organizmu pacjenta podczas mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Nie wszyscy mogą jednak z niego skorzystać. Głównym przeciwwskazaniem do wykonania zaszycia jest pozostawanie pacjenta w stanie upojenia alkoholowego lub po spożyciu alkoholu. Trzeźwość jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia procedury medycznej z użyciem Esperalu. Do zabiegu nie kwalifikuje się również tych chorych, u których stwierdzono nadwrażliwość na składniki leku (disulfiram) lub ciężki przebieg wybranych chorób przewlekłych. Przeciwwskazaniem do wykonywania chirurgicznych zabiegów są ponadto zaburzenia procesu krzepnięcia krwi, zakrzepica. Indywidualne możliwości każdego pacjenta lekarz poznaje podczas wizyty konsultacyjnej, poprzedzającej wykonanie każdego zabiegu. Dokładna weryfikacja wskazań i eliminacja przeciwwskazań sprzyja ograniczeniu ryzyka wystąpienia skutków ubocznych po zabiegu, a nawet zapobiega nieprawidłowemu określeniu optymalnej dawki leku.

Aby rozpocząć terapię, w której stosuje się Esperal, skonsultuj się ze specjalistami Centrum Medycznego Galmedic. Dowiedz się więcej i umów się na wizytę kwalifikacyjną. Kliknij link: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/

Jak wygląda implantacja Esperalu?

Do implantacji Esperalu pacjent nie musi się samodzielnie przygotowywać. Po pozytywnej kwalifikacji do zabiegu lekarz oczyszcza i dezynfekuje jego skórę w okolicy mięśnia pośladkowego. Zabieg wykonuje się po uprzednim znieczuleniu miejscowym skóry w okolicy pola operacyjnego. Dzięki temu procedura medyczna jest całkowicie bezbolesna i komfortowa dla każdego pacjenta. Implantacji leku (Esperalu) może dokonać wyłącznie chirurg. Samo wszycie wszywki trwa około 30 minut i zaliczane jest do procedur mikrochirurgicznych. Za pomocą skalpela lekarz wykonuje niewielkie nacięcie na skórze pacjenta, zlokalizowane zwykle tuż nad pośladkiem. Cięcie prowadzi następnie w głąb tkanek skórnych, docierając do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Tam przygotowuje kieszonkę mięśniową, w której wnętrzu umieszcza wyliczoną wcześniej dawkę Esperalu. Już w tym momencie rozpoczyna się działanie wszywki, polegające na zaburzeniu procesu trawienia alkoholu etylowego w wątrobie człowieka. W związku z tym podczas zabiegu pacjent powinien pozostawać trzeźwy, by nie odczuwać skutków reakcji disulfiramowej.

Po zabiegu na ciele pacjenta pozostaje niewielka rana, którą chirurg zaszywa z użyciem nici chirurgicznych. Na szwy zakłada jałowy opatrunek, o którego czystość pacjent dba samodzielnie podczas domowej rekonwalescencji. Stan chorego po wykonaniu zabiegu nie wymaga bowiem hospitalizacji. Opuszcza on placówkę w dniu wszycia Esperalu, otrzymując od lekarza zalecenia co do sposobu postępowania podczas terapii.

Implantacja wszywki alkoholowej może być zabiegiem powtarzalnym. Niektórym pacjentom zaleca się powtórzenie zabiegu, jednak nie wykonuje się go wcześniej niż po upływie 8 miesięcy. Zwykle to wtedy zmniejsza się skuteczność leku i obniża jego stężenie w organizmie. Oryginalny lek Esperal często działa dłużej (nawet do roku), wywierając ciągły wpływ na organizm i psychikę uzależnionego. W celu wykonania powtórnego wszycia wszywki alkoholowej należy ponownie zgłosić się do lekarza celem odbycia konsultacji.

Jak długo Esperal jest skuteczny?

Reakcja disulfiramowa po spożyciu etanolu podczas leczenia Esperalem może wystąpić do roku po wykonaniu zabiegu. Jeżeli stan zdrowia pacjenta i złożoność jego problemu z alkoholem tego wymaga, procedurę powtarza się. By wyjść z nałogu, nie wystarczy jednak zastosowanie samej wszywki alkoholowej. Nie jest ona bowiem uniwersalnym środkiem leczniczym do walki z nałogiem, choć stanowi jedną z silniejszych motywacji chorych do zaprzestania dalszego picia alkoholu. Biorąc pod uwagę skuteczność tej substancji, atrakcyjna jest również cena wszywki. Zwykle kosztuje ona kilkaset złotych, a w koszt usługi wykonywanej w Centrum Medycznym Galmedic wliczona jest opieka lekarska i pielęgniarska, przygotowanie pacjenta do zabiegu, użyte medykamenty i zastosowana dawka leku. Ostateczna cena zależy od czynników indywidualnych i życzeń każdego pacjenta.

Czy można przedawkować Esperal? Powikłania

Esperal stosowany w leczeniu alkoholizmu pomocniczo jest całkowicie bezpieczny dla organizmu tych chorych, którzy przestrzegają zasady mówiącej o braku alkoholu we krwi podczas jego stosowania. Odpowiednio ustalana dawka leku implementowana jest wewnątrz organizmu przez specjalistę. Nie ma zatem możliwości jej samodzielnego przedawkowania. Lekarza należy ponadto poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach diety, nawet tych, które dostępne są bez recepty. Obecność niektórych substancji w krwiobiegu może zwiększać oddziaływanie Esperalu na organizm człowieka. Inne z kolei mogą okazać się blokerami zachodzących reakcji biochemicznych. Zależnie od zastosowanej dawki leku, różne nasilenie mogą przybierać również objawy zatrucia aldehydem octowym, odczuwalne po wypiciu alkoholu i spowodowane obecnością alkoholu w organizmie.

(artykuł sponsorowany)