REGION
Myślisz o nowym mieszkaniu w 2023 roku? Sprawdź, co musisz wiedzieć
(artykuł sponsorowany)
Do zakupu nowego mieszkania należy się odpowiednio przygotować. Ważne jest nie tylko rozplanowanie budżetu, ale również przemyślany wybór spośród niekończących się ofert na rynku nieruchomości. Mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego, w jakim mieście, w jakiej dzielnicy? Przeczytaj poniższy artykuł, jeśli chcesz być na bieżąco z sytuacją na polskim rynku nieruchomości i dokonać prawidłowego wyboru przy zakupie mieszkania.
Pierwsze i najważniejsze pytanie: rynek pierwotny czy wtórny?
To pytanie należy zadać w pierwszej kolejności. Aktualnie rynek wtórny wcale nie oznacza mniejszego wydatku. Na przykładzie stolicy możemy stwierdzić, że ceny nowych inwestycji mieszkaniowych w Warszawie w 2022 roku i lokali z drugiej ręki są praktycznie takie same. Podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę myśląc o tym, jakie mieszkanie kupić:
1. Czas oczekiwania na mieszkanie od dewelopera. Aktualnie czekać musimy nawet rok, czasami nawet dłużej. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę czas na dokończenie prac remontowych. W ofercie można oczywiście znaleźć gotowe mieszkania w Warszawie lecz ich wybór jest mocno ograniczony. Jeśli zależy Ci na szybkiej przeprowadzce, lepszą opcją będzie mieszkanie z rynku wtórnego.
2. Koszty dodatkowe. Wiadomo, że wykończenie nowego mieszkania kosztuje, jednak remont (często kapitalny) używanego lokum może okazać się nieopłacalny.
3. Wewnątrzosiedlowa infrastruktura. Jeśli ten punkt jest dla Ciebie ważny, zalecamy wybór rynku pierwotnego. Deweloperom zależy na podnoszeniu standardu i konkurencyjności inwestycji, dlatego szczególnie dużo wysiłku wkładają w to, by przestrzeń osiedlowa była maksymalnie przyjazna mieszkańcom.
4. Podatek. Należy pamiętać, że do zakupu mieszkania z rynku wtórnego doliczany jest podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Kupując mieszkanie od dewelopera zapłacisz jedynie VAT, już wliczony w cenę nieruchomości.
Cena zależy od lokalizacji
Jeśli myślisz o zakupie mieszkania w Warszawie, musisz zdawać sobie sprawę ze sporej rozpiętości cen na rynku. Stolica jest niewątpliwie najszybciej rozwijającym się rynkiem inwestycyjnym i mieszkania mogą tu kosztować nawet powyżej 20 000 złotych za metr kwadratowy.
Jeśli Twój budżet nie jest duży, polecamy zwrócić uwagę na poniższe dzielnice:
• Białołęka
• Rembertów
• Wawer
• Ursus
• Ursynów
Lokalizacja to bardzo ważna kwestia, którą należy dokładnie rozważyć. Jak wyobrażasz sobie klimat okolicy, w której chcesz zamieszkać? Ma on być kameralny, czy urbanistyczny? Co powinno znajdować się w pobliżu? Czego chcesz uniknąć? Jeśli wolisz ciszę i spokój i chcesz mieć blisko terenów zielonych – postaw na Rembertów, Wawer, Ursynów, Ursus czy Białołękę. Jeśli zależy Ci na tym, aby mieszkać w pobliżu centrum, i masz na to fundusze, szukaj mieszkania na Mokotowie, Ochocie, Woli, Żoliborzu czy Pradze.
Pamiętaj, że w tańszych dzielnicach Warszawy znajdziesz głównie osiedla wielorodzinne lub kompleksy domów w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Centrum i jego okolice to teren zarezerwowany dla apartamentów o podwyższonym standardzie, na które niestety nie każdy może sobie pozwolić.
(artykuł sponsorowany)