Przysucha
Odrzywół rozpoczął starania o przywrócenie praw miejskich
Rozmawialiśmy o tym dzisiaj z wójtem gminy Marianem Kmieciakiem.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wyszła z propozycją przywrócenia praw miejskich miejscowościom, które w wyniku rosyjskich represji oraz reformy z lat 1933-34 utraciły status miast i do dzisiaj go nie odzyskały. Jedną z nich w województwie mazowieckim jest właśnie Odrzywół. Na odpowiedź władz samorządowych służby wojewody czekają do 19 stycznia 2023 roku.
Wójt gminy Marian Kmieciak powiedział, że gmina Odrzywół wystąpi o przywrócenie praw miejskich. - Wojewoda mazowiecki proponuje podjęcie specjalnej procedury odzyskania praw miejskich dla Odrzywołu, utraconych po powstaniu styczniowym. Aktualnie obowiązujące przepisy wynikające z rozporządzenia Rady Ministrów wskazywały obowiązkowe wymagania do starania się o odzyskanie praw miejskich. Był to wymóg minimum 2 tys. mieszkańców miejscowości. Odrzywół nie spełniał tego warunku. Specjalna ścieżka prawno-administracyjna związana z rocznicą 160-lecia powstania styczniowego pozwoli ominąć ten próg - poinformował wójt Marian Kmieciak.
Dodajmy, że Rada Gminy przychylnie ustosunkowała się do tego wniosku. Wójt Kmieciak przygotuje w związku z tym stosowne dokumenty.
Ostatnim Burmistrzem Odrzywołu okresu powstańczego był Bonawentura Koryciński z Drzewicy. Tam też został zamordowany przez Kozaków za udział w powstaniu styczniowym. Na czele gminy Ossa obejmującej większość obecnych miejscowości gminy Odrzywół stał Wójt, a siedzibą gminy (do momentu spalenia) był dwór Brykczyńskich w Ossie.
Odrzywół został założony w 1418 roku przez Dobrogosta Czarnego Odrzywolskiego herbu Nałęcz, starostę radomskiego. Zgodę na założenie miasta wydał król Władysław II Jagiełło za umożliwienie przeprawy wojskom polskim podążającym pod Grunwald przez Wisłę. Odrzywół posiadał prawa miejskie od 1418 roku do 1867 roku. Zostały mu one odebrane przez cara Aleksandra II.