Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

REGION

Żywa lekcja historii w Jedlni-Letnisku

poniedziałek, 23 stycznia 2023 15:36 / Autor: Klaudia Bzducha
Żywa lekcja historii w Jedlni-Letnisku
fot. Klaudia Bzducha/Radio Plus Radom
Klaudia Bzducha

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisku odbyła się uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Wydarzenie zostało przygotowane przez uczniów z placówek, które znajdują się na terenie Gminy Jedlnia-Letnisko.

Lekcję historii o Powstaniu Styczniowym przygotowała i poprowadziła pani Izabela Pachocka – nauczyciel historii z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Słupicy. Nie zabrakło również wierszy patriotycznych, które wyrecytowały uczennice z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Natolinie, a nad oprawą muzyczną czuwał Łukasz Zuch z uczniami z placówki z Jedlni-Letniska. Przed publicznością wystąpiły również dzieci z Publicznego Przedszkola z Jedlni-Letniska. 

Jedlnia zajmuje szczególne miejsce na mapie Powstania Styczniowego. Tu miał miejsce jedyny w ówczesnym województwie sandomierskim, zakończony powodzeniem atak powstańców na rosyjską kampanię w noc rozpoczynającą powstanie.

- Chcemy lokalny patriotyzm mocno pielęgnować i przypominać uczniom naszych placówek oświatowych o wydarzeniach z 1863 roku - mówi Piotr Leśnowolski, burmistrz Jedlni-Letniska.

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Myśliszewicach odegrali scenkę z utworu "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego, która opowiada o dorastaniu dzieci i młodzieży polskiej w warunkach zaboru rosyjskiego. Grupę przygotowała Justyna Kozłowska, nauczyciel języka polskiego:

Młodzież chętnie włączyła się w uroczystości. Zgodnie podkreślają, że gra w przedstawieniu prezentuje ich patriotyzm:

Powstanie Styczniowe było największym i najdłuższym powstaniem narodowym. Wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 roku na Litwie. Trwało do października 1864 roku. Przez oddziały powstania styczniowego przewinęło się około 200 tys. osób. Jedlnia od samego początku uczestniczyła w Powstaniu Styczniowym. W nocy z 22 na 23 stycznia oddział Narcyza Figettiego rozbroił ru rotę wojsk carskich. Na terenie cmentarza parafii Jedlnia znajduje się mogiła upamiętniająca powstańców styczniowych.