Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

Opoczno

Konferencja onkologiczna w Opocznie

poniedziałek, 06 lutego 2023 16:58 / Autor: Marcin Prejs
Konferencja onkologiczna w Opocznie
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

„Wczesne wykrycie to życie” - pod takim hasłem odbyła się dzisiaj w Opocznie konferencja onkologiczna. Jej uczestnicy dyskutowali na temat m.in. diagnostyki i profilaktyki nowotworowej.

Konferencja onkologiczna przeprowadzona została w opoczyńskim starostwie. Wpisała się ona w cykl prozdrowotnych inicjatyw organizowanych przez powiatowy samorząd. – Rocznie o tym, że ktoś ma nowotwór złośliwy dowiaduje się 180 tys. osób w całej Polsce – mówi wicestarosta opoczyński Maria Barbara Chomicz. – To nas sprowokowało do tego, żeby podjąć wielką kampanię promocyjną na temat wszelkiego typu zadań profilaktycznych, które realizują poszczególne podmioty – dodaje.

Jolanta Kowalik-Gęsiak, dyrektor Wydziału Zdrowia w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim przypomniała, że nowotwory są drugą najczęściej występującą przyczyną zgonu zarówno w kraju, jak i województwie. To blisko 19 procent. Poinformowała również o działaniach prowadzących przez rządzących właśnie z myślą o osobach chorujących na nowotwory. Chodzi m.in. o Narodową Strategię Onkologiczną realizowaną od 2020 roku.

W opoczyńskim starostwie uczestnicy konferencji mogli wysłuchać szeregu prelekcji głównie z zakresu diagnostyki i profilaktyki nowotworowej. O skutecznej komunikacji również na linii pacjent - lekarz mówiła prof. Anna Zalewska-Janowska w Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Anna Leder, rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia w Łodzi, przytoczyła dane dotyczące profilaktycznych badań prowadzonych w kierunku nowotworów. Wynika z nich, że z mammografii skorzystała co druga mieszkanka powiatu opoczyńskiego, ale tylko co piąta z cytologii.

Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać również m.in. prelekcji przedstawicieli: Amazonek oraz Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim. Równolegle w szkołach średnich prowadzone były spotkania poświęcone profilaktyce i diagnostyce onkologicznej. Wszystko po to, by uświadomić młodym ludziom jak groźne są nowotwory i jak ważna jest profilaktyka. – Tej świadomości właśnie najbardziej potrzeba młodzieży – wyjaśnia wicestarosta Maria Barbara Chomicz.