Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

REGION

Nowe czarne punkty wodne

piątek, 02 czerwca 2023 13:01 / Autor: Monika Nowakowska
Nowe czarne punkty wodne
Monika Nowakowska

Przybywa niebezpiecznych kąpielisk w woj. mazowieckim. Jest kolejnych pięć "czarnych punktów wodnych" w regionie. W sumie na terenie garnizonu mazowieckiego ustawionych będzie 88 tablic ostrzegających przed wchodzeniem do wody.

W ramach corocznych przygotowań do sezonu wypoczynkowego mazowiecka policja realizuje szereg działań o charakterze prewencyjnym. Jednym z nich jest współpraca z urzędem marszałkowskim, władzami samorządowymi oraz podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na wodach, terenach przywodnych i oznaczanie miejsc niebezpiecznych dla kąpieli tablicami ostrzegawczymi: „Czarny punkt wodny”. Stosowanie tablic ma charakter ostrzegawczy, a ich celem jest oddziaływanie na wyobraźnię osób znajdujących się w pobliżu miejsca niebezpiecznego do kąpieli. Forma tablic jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność natomiast minimalistyczna grafika - czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym dla wszystkich miejscu.

Policja deleguje w miejsca oznaczone tablicami funkcjonariuszy posiadających kwalifikacje zawodowe do kierowania jednostkami pływającymi.

W 2021 roku na terenie garnizonu mazowieckiego doszło do 25 utonięć, a rok później aż do 46. Najczęstszą przyczyną tych tragicznych zdarzeń są brawura, lekkomyślność oraz alkohol. Poza tym często wypoczywający nad wodą zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i korzystają z dzikich kąpielisk, które nie są do tego przeznaczone i właśnie przed kąpielami w takich miejscach policja chce przestrzec.

- Jednym z podstawowych zadań Policji jest ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. na wodach przeznaczonych do powszechnego korzystania. Na Mazowszu zadania te realizować będą policjanci posiadający specjalistyczne kwalifikacje i przeszkolenie. Naszym priorytetem jest zmniejszenie liczby utonięć osób, zapewnienie bezpieczeństwa kąpiących się, pływających i uprawiających sporty wodne. W swych działaniach wspierać będziemy także inne podmioty, w tym: właściwe gminy oraz WOPR. Synergia naszych działań pozwoli wypoczywającym na bezpieczny wypoczynek. Inicjatywa oznaczania miejsc niebezpiecznych dla kąpieli tablicami ostrzegawczymi „Czarny Punkt Wodny” jest niezwykle istotna. Stosowanie takich tablic ma charakter ostrzegawczy, a ich celem jest oddziaływanie na wyobraźnię osób, znajdujących się w pobliżu miejsca niebezpiecznego do kąpieli - mówi insp. Jakub Gorczyński, I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu.

W 2023 roku na terenie garnizonu mazowieckiego policji we współpracy z WOPR wytypowano 5 nowych miejsc do oznaczenia tablicami Czarny Punkt Wodny.

Zostaną ustawione w:

- Płocku - odcinek wzdłuż nabrzeża od Oddziału Żeglarsko Motorowodnego PTTK „Morka” w kierunku kompleksu konferencyjnego „Naftoremont” w Płocku (rzeka Wisła);
- Gorzewie w gm. Gostynin - Jezioro Białe, dzikie kąpielisko Klusek;
- Sochaczewie - rzeka Bzura, okolice starego młyna Kulisiewicza obok kładki na ul. Staszica;
- Sochaczewie - rzeka Bzura, okolice starego młyna Kulisiewicza od ul. Gawłowskiej;
- Teodorowie w gm. Rzekuń - przeprawa promowa na rzece Narew.

Łącznie po aktualizacji na terenie garnizonu mazowieckiego w 2023 roku będzie 88 miejsc oznaczonych „Czarnymi punktami wodnymi”.