Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

Kozienice

79 lat temu pod Studziankami ważyły się losy wojny

niedziela, 06 sierpnia 2023 15:17 / Autor: Kamil Zapora
79 lat temu pod Studziankami ważyły się losy wojny
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dzisiaj spotkaliśmy się przy pomniku-mauzoleum w Studziankach-Pancernych, aby wspomnieć największą bitwę pancerną z udziałem polskich czołgów, która była jednocześnie jednym z kluczowych momentów II wojny światowej i bolesną lekcją historii dla Polaków.

Bitwa pod Studziankami toczona od 9 do 16 sierpnia 1944 roku była niemiecką próbą likwidacji przyczółku warecko-magnuszewskiego na lewym brzegu Wisły utworzonego przez Armię Czerwoną na początku sierpnia. Przyczółek udało się obronić, jednak zostało to okupione krwią wielu polskich żołnierzy ściągniętych na pomoc Armii Czerwonej.

Tradycyjnie obchody w Studziankach rozpoczęły się od odsłuchania hymnu państwowego i przemówienia nadleśniczego seniora Nadleśnictwa Dobieszyn Jana Chryzostoma Czachowskiego, który nakreślił rys historyczny wydarzeń sprzed 79 lat i pomnika mauzoleum w Studziankach:

Goście przybyli na dzisiejsze uroczystości w swoich przemówieniach duży nacisk położyli na wnioski jakie my współcześni, żyjący w czasach pokoju, możemy czerpać z wydarzeń sprzed blisko 80 lat.

Radny sejmiku województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka:

Radny sejmiku województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak:

Były wicepremier Polski, pochodzący ze Studzianek Janusz Piechociński:

Zbigniew Gołąbek – przedstawiciel Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych:

Wicestarosta powiatu kozienickiego Małgorzata Bebelska:

Wójt gminy Głowaczów Hubert Czubaj:

Po przemówieniach zebrane delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Ponadto przez cały weekend na terenie Muzeum Oręża Polskiego w Studziankach trwał festyn militarny, na którym prezentowane były m.in. czołgi t-34, czyli takie którymi walczyli polscy czołgiści. Dyrektor muzeum w Studziankach Pancernych Paweł Dunin-Bartodziejski:

Ekspozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem:

Bilans bitwy pod Studziankami to 484 zabitych, 1459 rannych i 63 zaginionych po stronie polsko-radzieckiej i ok. 1000 zabitych, rannych i zaginionych po stronie niemieckiej. 12 sierpnia 1969 roku wieś Studzianki otrzymała nazwę Studzianki Pancerne.

Bitwa pod Studziankami była częścią walk o przyczółek warecko-magnuszewski. Również w niedzielę 6 sierpnia w Mniszewie odbyły się uroczystości rocznicowe i piknik militarny.