Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Sobota, 23 listopada 2024

Mazowsze

Nowa ozdoba Muzeum w Czarnolesie

czwartek, 10 sierpnia 2023 15:57 / Autor: Kamil Zapora
Nowa ozdoba Muzeum w Czarnolesie
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Zakończyły się prace związane z konserwacją i adaptacją XIX-wiecznej oficyny wchodzącej w skład zespołu dworsko-parkowego Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Oficynę zbudowano w pierwszej połowie XIX stulecia z wykorzystaniem materiałów rozbiórkowych pochodzących z dawnego dworu, należącego do następców rodziny Kochanowskich. Wcześniejsze remonty tego wyjątkowego zabytku architektury drewnianej miały miejsce przy budowie obecnego dworu, w latach 80. XIX wieku, przed i po II wojnie światowej i w latach 60. i 80. XX wieku. Nie przywróciły one jednak ostatecznie charakteru budynku co podkreśliła Maria Jaskot z Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie:

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie jest instytucją kultury samorządu województwa mazowieckiego. Prace związane z rewitalizacją i adaptacją należącej do niego oficyny dworskiej trwały dwa lata i zakończyły się w tym roku. Samorząd województwa mazowieckiego przekazał na ten cel 1,2 mln zł, pozostałe 500 tys. zł to środki unijne.

Dziś w otwarciu odrestaurowanego budynku wzięli udział marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz radny województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak.

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że rolą samorządu Mazowsza jest dbałość o wspólne dziedzictwo kulturowe:

Wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski zwrócił uwagę na to jak te pieniądze wpływają na rozwój Muzeum w Czarnolesie:

Zakres robót był bardzo szeroki. Prace konserwatorskie i adaptacyjne polegały na zaprojektowaniu nowej aranżacji pomieszczeń, tak aby budynek mógł pełnić funkcję obiektu muzealnego. Zostały wymienione kamienne schody, odtworzono oryginalne gontowe zadaszenie i wyjście do ogrodu od strony północnej na drewniany taras. Zachowane elementy architektury drewnianej, takie jak ściana wieńcowa, krokwie czy belki stropowe, przeszły konserwację i zostały zabezpieczone przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

O funkcjach jakie będzie pełnił odremontowany budynek powiedział Ireneusz Domański – dyrektor Muzeum w Czarnolesie:

Dzisiaj w czarnoleskim Muzeum obecni byli również radny sejmiku województwa mazowieckiego:

oraz wójt gminy Policzna Tomasz Adamiec:

W pomieszczeniu, w którym będzie prowadzona działalność edukacyjna, ułożono nową podłogę z desek, a w sieni położono drewniany bruk. Na ścianach są nowe historyczne tynki (glina zmieszana ze słomą). W kilku pomieszczeniach zostały odsłonięte drewniane ściany wieńcowe, zachowano i wyeksponowano istniejące belki stopowe. Zakupiono też wyposażenie niezbędne do pełnienia nowej funkcji użytkowej.