REGION
Celiakia a nietolerancja glutenu
(artykuł sponsorowany)
Wiele osób sądzi, że celiakia i nietolerancja glutenu są tym samym. Jednak nie jest to prawda. Warto więc poznać różnice pomiędzy zaburzeniami i dowiedzieć się więcej na ich temat. Gdzie szukać pomocy? Sprawdź.
Czym jest celiakia?
Celiakia jest chorobą trzewną o podłożu genetycznym. Trwa całe życie i tylko odpowiednia dieta i właściwe leczenie pozwoli zredukować objawy i zapobiegnie niebezpiecznym konsekwencjom. W przypadku celiakii dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego pod wpływem spożycia glutenu. Jest to białko znajdujące się w zbożach takich jak pszenica, żyto czy też jęczmień. Nieprawidłowa reakcja immunologiczna skierowana jest właśnie przeciwko własnym tkankom organizmu, szczególnie tym, które znajdują się w jelicie cienkim. Dochodzi do silnego stanu zapalnego oraz uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego. W następstwie prowadzi do zaniku kosmków jelitowych, które są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych.
Celiakia może ujawnić się w każdym wieku i wbrew pozorom dotyczy nie tylko niemowląt czy nastolatków, ale też osób w średnim wieku czy nawet starszych. Objawy celiakii nie są jednorodne i ich nasilenie może być bardzo różne. W przypadku celiakii klasycznej najczęściej pojawiają się biegunki tłuszczowe bądź wodniste. Charakterystyczny jest też ból brzucha czy utrata masy ciała, a nawet niedożywienie. U dzieci może dojść do zaburzeń w rozwoju oraz niskorosłości. W przypadku celiakii nieklasycznej objawem także często jest ból brzucha, ale i miażdżyca, afty, nadmierna senność, zaburzenia neurologiczne. Mogą pojawić się psychozy, depresja, ADHD, bóle.
W przypadku występowania objawów, należy udać się do lekarza gastrologa. Ile kosztuje wizyta u gastrologa w Warszawie? Koszt konsultacji ze specjalistą wynosi ok. 250 zł.
Czy nietolerancja glutenu i celiakia są tym samym?
Często nietolerancja glutenu oraz celiakia powodują szereg podobnych objawów. Jednak nie są tym samym. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że celiakia dotyczy całego organizmu, zaś nietolerancja glutenu to po prostu nadwrażliwość czy alergia na gluten. Nie powoduje ona uszkodzeń wyściółki jelit, ani stanów zapalnych. Chorujący na celiakię po spożyciu glutenu odczuwają nie tylko szereg negatywnych skutków w postaci biegunek czy bóli, ale też pojawia się stan zapalny. Natomiast nietolerancja może z wiekiem ustąpić. Rzecz jasna w momencie jej trwania należy z diety wyeliminować gluten aż do czasu całkowitej remisji. Z celiakii natomiast się nie wyrasta i jest chorobą nieuleczalną.
Przez to, że objawy celiakii i alergii na gluten są bardzo podobne, to zdiagnozowanie choroby nie jest łatwe i wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań. Bardzo często stosuje się badania genetyczne, badanie serologiczne na obecność przeciwciał, a także biopsję jelita cienkiego. Na tej podstawie lekarz wykluczy potencjalną alergię i być może zdiagnozuje celiakię. Wprowadzenie odpowiedniego leczenia jest bardzo istotne, jednak ważną rolę odgrywa również dieta eliminacyjna. W przypadku bardzo zaawansowanej celiakii, konieczne jest wprowadzenie leków wzmacniających florę jelitową bądź takich, które ją odbudowują. Bezwzględnie należy przestrzegać diety i nie można pozwolić sobie na żadne odstępstwa.
(artykuł sponsorowany)