Końskie
CBA w Urzędzie Miasta i Gminy w Radoszycach
Zatrzymane zostały trzy osoby: zastępca burmistrza i dwaj przedsiębiorcy. Podejrzanym m.in. o przestępstwa korupcyjne grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.
Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Krakowie prowadzą śledztwo w sprawie przestępstw korupcyjnych i przekraczania uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Z ustaleń wynika, że w Urzędzie Gminy w Radoszycach doszło do nieprawidłowości w zakresie procedur przetargowych. Urzędnik samorządowy ujawnił istotne okoliczności, które miały znaczenie dla zawieranych umów na realizację usług publicznych. W zamian za odstąpienia od procedur żądał korzyści majątkowej w wysokości 150 tys. złotych.
Postępowanie w tej sprawie wszczęte zostało 14 lutego 2024 roku. W oparciu o materiał dowodowy w postaci m.in. zeznań świadków i zabezpieczonej dokumentacji, ustalono że w Urzędzie Gminy w Radoszycach doszło do nieprawidłowości w zakresie procedur przetargowych, jak i do żądania korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej.
Na polecenie prokuratora funkcjonariusze CBA w dniu 22 kwietnia dokonali przeszukań m.in. w UG w Radoszycach i zatrzymali trzy osoby. Doprowadzone zostały one do Prokuratury Okręgowej w Kielcach, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty.
Zarzut żądania wręczenia korzyści majątkowej w kwocie 150 tys. zł w związku z pełnieniem funkcji publicznej usłyszał Grzegorz P., zastępca burmistrza Radoszyc. Kolejne dwa zarzuty związane są z niedopełnieniem przez niego obowiązków funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w związku z niezastosowaniem procedur dotyczących przetargu publicznego przy realizacji dwóch inwestycji publicznych. Romanowi A. postawiono zarzut żądania wręczenia Grzegorzowi P. jako funkcjonariuszowi publicznemu korzyści majątkowej w kwocie 150.000 zł, a nadto dwa zarzuty pomocnictwa do przestępstw zarzucanych Grzegorzowi P. Jackowi P. postawiono zarzut pomocnictwa do jednego z przestępstw zarzucanych Grzegorzowi P. związanego z niedopełnieniem przez niego obowiązków funkcjonariusza publicznego.
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Kielcach 23 kwietnia zastosował wobec Grzegorza P. i Romana A. jako środek zapobiegawczy tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Natomiast wobec Jacka P. prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.
Za poszczególne czyny podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.
Źródło: Prokuratura Okręgowa w Kielcach, CBA