Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

REGION

Wojskowy Szpital Polowy gotowy do działania

piątek, 23 sierpnia 2024 09:54 / Autor: Monika Nowakowska
Wojskowy Szpital Polowy gotowy do działania
Monika Nowakowska

Jest nowoczesny, wyposażony w instalacje i niezbędny sprzęt, a przede wszystkim mobilny. Wykwalifikowany personel może rozstawić go w bardzo krótkim czasie i w dowolnym miejscu. Żołnierze z Książenic zdali egzamin  z obsługi systemu namiotowego Placówki Medycznej Poziomu 1.

Wojskowi medycy z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli szkolenie z wykonywania badania USG. Wzięło w nim udział ok. 30 żołnierzy, którzy zasilą zespół medyczny szpitala polowego.

Na kursie USG żołnierze uczyli się wykonywać kluczowe badania w stanie zagrożenia życia według tzw. protokołów POC (Point-of-Care), czyli standardów badania przy łóżku chorego. W planach są już kolejne szkolenia w wykorzystaniem podstawowej aparatury medycznej – mówi oficer lekarz - żołnierz z 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Książenicach:

Badanie USG odgrywa ważną rolę w medycynie zarówno wojskowej, jak i cywilnej. Pozwala na szybkie określenie rodzaju urazu, a dzięki temu pomaga zarówno diagnostycznie, jak i decyzyjnie. To ważne, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach, przy utrudnionym dostępie do środków transportu na dużych odległościach.

- Takie badanie może szybko dać nam obraz urazu, z jakim mamy do czynienia, a dzięki temu możemy określić, czy konieczna jest ewakuacja pacjenta, czy dolegliwością można zająć się w szpitalu polowym – mówi uczestniczący w szkoleniu żołnierz 6MBOT, ratownik medyczny:

Szkolenie mogło się odbyć dzięki wsparciu Fundacji "Mocni na starcie", która szkoli lekarzy i ratowników w Polsce.

Szpital polowy jest na stanie 61 Batalionu Lekkiej Piechoty i to właśnie żołnierze z Książenic będą specjalistami w dziedzinie sprawnego uruchamiania modułu. To mobilny, polowy system namiotowy Lubawa 1 wraz z instalacjami i sprzętem medycznym do udzielania niezbędnej opieki medycznej. Na jego wyposażeniu jest m.in. respirator, defibrylator czy aparat USG. Będzie stanowił zaplecze medyczne dla całej brygady, a jeśli zajdzie taka potrzeba także dla ludności cywilnej. Szpital w ciągu dwóch godzin może stanąć w dowolnym miejscu działań żołnierzy.

Jeszcze we wrześniu planujemy osiągnąć status “combat ready” modułu Lubawa 1, a jest to jednoznaczne z przeszkoleniem dedykowanego personelu medycznego z procedur medycznych i wykorzystania sprzętu - dodaje koordynator przedsięwzięcia.

21 sierpnia na terenie jednostki wojskowej w Książenicach odbył się egzamin żołnierzy obsługujących mobilny, polowy system namiotowy przez zespół firmy Lubawy – producenta Placówki Medycznej. To pierwsze w historii Wojsk Obrony Terytorialnej takie wydarzenie. Dzięki uzyskaniu pozytywnego wyniku, żołnierze z Książenic stali się instruktorami dla kolejnych mundurowych w Siłach Zbrojnych.