Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: Objawienie Pańskie - Trzej Królowie
Dziś jest: Poniedziałek, 06 stycznia 2025

Opoczno

Narodowe Święto Niepodległości w Opocznie

poniedziałek, 11 listopada 2024 14:52 / Autor: Marcin Prejs
Narodowe Święto Niepodległości w Opocznie
Fot. Marcin Prejs
Marcin Prejs

Opocznianie oddali hołd tym, którzy 106 lat temu przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

O ojcach polskiej niepodległości, którzy różnymi ścieżkami szli do wolnej Polski mówił podczas uroczystości burmistrz Opoczna Michał Konecki. Przypomniał zasługi Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego czy Wojciecha Korfantego. – Choć różniło ich bardzo wiele: poglądy, wyznanie, pochodzenie czy kraj zaborów, w którym się wychowali, to wszyscy mieli oni Polskę w sercu, wszyscy mieli jeden cel: niepodległość – mówił burmistrz. Podkreślił również, że tę niepodległość udało im się wywalczyć tylko dlatego, że w kluczowych momentach potrafili wznieść się ponad własne interesy, ponad podziały, stawiając ponad wszystko dobro Polski.

Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie przypomina, że również opocznianie mieli swoich bohaterów, którzy prowadzili lokalną społeczność do wolności. To przede wszystkim Stefan Janas czy Henryk Mieroszewski. Wyjaśnił również, że Opoczno stało się wolne już w nocy z 2 na 3 listopada.

Podczas uroczystości przeprowadzonych na placu Zamkowym wręczone zostały odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Uhonorowani zostali nimi pracownicy opoczyńskiego muzeum: Lidia Świątek-Nowicka, Halina Świątek, Kazimierz Caban oraz Wiktor Pietrzyk.

Po apelu pamięci, salwie honorowej uczestnicy obchodów złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy pomniku Nieznanego Żołnierza. W patriotycznych uroczystościach jak co roku licznie wzięli udział opocznianie.

Nowym elementem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Opocznie był piknik militarny przeprowadzony zaraz po uroczystościach. Te jak co roku rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej w kolegiacie św. Bartłomieja w intencji ojczyzny.