Czerwiec 76
Dlaczego doszło do strajku?
środa, 22 czerwca 2016 13:29 / Autor: Wojciech Sałek

Wojciech Sałek
25 czerwca 1976 r. to jedna z najważniejszych dat w najnowszej historii Radomia, Płocka i Ursusa. Związana jest z robotniczymi strajkami i demonstracjami, które ogarnęły wówczas duże ośrodki przemysłowe w Polsce.
Historycy szacują, że w różnego rodzaju akcjach protestacyjnych wzięło wówczas udział ok. 80 tysięcy ludzi w co najmniej 90 zakładach pracy. Bezpośrednią przyczyną protestu była zapowiedziana 24 czerwca w Sejmie PRL drastyczna podwyżka cen wielu artykułów spożywczych.
O przyczynach radomskich wydarzeń z 1976 roku rozmawiamy z dr Sebastianem Piątkowskim z radomskiego IPN
Please spacify correct URL of your Audio.
Please spacify correct URL of your Audio.
CZYTAJ DALEJ
Czarni Radom z nowym sponsorem tytularnym
12 maj 2026, 13:16
ELMAS-KPS APR Radom w Superlidze
23 kwietnia 2026, 16:54
Mecz o awans do Superligi
18 kwietnia 2026, 12:45
Pobiegną z Wandą Panfil
09 marca 2026, 17:50
Niepewna przyszłość klubu Moya Radomka Radom?
23 stycznia 2026, 09:58
Radomiak spróbuje pokonać Lechię Gdańsk
03 listopada 2025, 11:13
Radomka liderem Tauron Ligi
28 października 2025, 07:58
Remis Radomiaka
28 października 2025, 07:00
Sukces opocznian w katowickim Spodku
10 października 2025, 17:38
Korona Ziemi przed nimi
04 września 2025, 11:15
Ograli wicemistrzów Polski
04 sierpnia 2025, 07:39
Demolka w Radomiu
21 lipca 2025, 08:50
NAJNOWSZE
1
Ostatni dzwonek w Kraśnicy
2
Diecezja radomska pomoże poszkodowanym w wyniku...
3
Kwadrans dla Pasterza (26 czerwca 2026)
4
Upały szkodzą uprawom
5
Radom oddał hołd bohaterom Czerwca '76
6
Diabetycy będą pielgrzymować
7
Kapsuła Czasu wmurowana w centrum Radomia!
8
Jubileusz Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy