Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

SPORT

Siatkarze twarzami kampanii "Smart Stop"

środa, 25 września 2019 10:42 / Autor: Monika Nowakowska
Siatkarze twarzami kampanii "Smart Stop"
foto: Adam Kurasiewicz
Monika Nowakowska

Świadome i bezpieczne korzystanie z telefonów komórkowych promują podczas meczów siatkówki mazowieccy policjanci. Twarzami kampanii "Smart Stop - bezpieczne przejścia dla pieszych" są zawodnicy klubu Cerrad Enea Czarni Radom.

Zjawisko jest powszechne i niebezpieczne. Chodzi o wręcz nałogowe korzystanie z urządzeń mobilnych nie tylko podczas jazdy, ale także podczas przechodzenia przez jezdnię.

Policjanci i siatkarze promują zasadę: „nie odcinaj się od rzeczywistości”. Jej sdresatami są przede wszystkim niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, w tym dzieci i młodzież, rodzice i dziadkowie.

- Chcemy promować dobre nawyki dla niechronionych użytkowników drogi. Przede wszystkim żeby ludzie, którzy przechodzą przez przejścia dla pieszych nie korzystali w tym samym czasie ze swoich urządzeń elektronicznych, smartfonów, tabletów. Żeby zwracali uwagę na bezpieczeństwo swoje, ale też innych użytkowników drogi. Będziemy promowali tę akcję przez cały sezon, będziemy rozdawali ulotki, kamizelki z nadrukami, będziemy też promować akcję w szkołach, tak aby jak największą liczbę użytkowników od najmłodszych lat przyzwyczajać do dobrych nawyków - mówi dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Czarni Radom Marcin Tomczyk:

 Podczas meczów będą wyświetlane specjalne spoty. W przerwie rozgrywek policjanci będą rozdawali ulotki i kamizelki z nadrukami. Zdaniem kibiców to ważny i potrzebny projekt:

- Rzeczywiście na drogach nie jest bezpiecznie. Gdyby nie te telefony komórkowe, gdyby zadziałałaby wyobraźnia, nie tylko wirtualna, ale ta rzeczywista, ludzi zginęłoby znacznie mniej. Dziękujemy, że siatkarze włączyli się w tę akcję i razem z nimi możemy propagować te bezpieczne zachowania szczególnie w rejonach przejść dla pieszych - mówi Emilia Kosma z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu:

- Faktycznie trzeba uważać na drogach, bo jest wielu piratów drogowych, którzy jeżdżą bez pomyślunku. Używanie telefonów podczas jazdy czy przechodzenia przez pasy nie pomaga, bo czasem trzeba myśleć za innych - mówi libero Mateusz Masłowski:

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2018 roku na Mazowszu doszło do 91 wypadków na przejściach dla pieszych - zginęło w nich 9 osób, a 90 zostało rannych. Od 1 stycznia do 31 sierpnia tego roku doszło już do 97 zdarzeń drogowych, w których zginęło 8 osób, a 90 kolejnych zostało rannych.

Kampania "Smart Stop" ruszyła w 2016 roku. Zapoczątkowali ją koszykarze Rosy Radom, obecnie HydroTruck Radom.